Skupna izjava donatoric o humanitarni pomoči za Gazo
Pred ustavitvijo pomoči so OZN in humanitarne nevladne organizacije v Gazo zelo pogumno dostavljale pomoč, pri čemer so njihovi člani tvegali življenje in se spopadali z raznimi izzivi ob izraelskem omejevanju dostopa. Te organizacije zagovarjajo humanitarna načela, delujejo neodvisno in si prizadevajo za nevtralnost, nepristranskost in humanost. Imajo logistične zmogljivosti, znanje in operativne možnosti za zagotavljanje pomoči tistim, ki jo na območju Gaze najbolj potrebujejo.
Izraelski varnostni kabinet naj bi bil sprejel nov model zagotavljanja pomoči Gazi, ki pa ga OZN in naši humanitarni partnerji ne morejo podpreti. Jasno opozarjajo, da pri ureditvi, ki ne bo v celoti upoštevala humanitarnih načel, ne bodo sodelovali. Humanitarna načela so ključnega pomena v vsakem konfliktu po svetu in bi jih morali dosledno spoštovati na vsakem vojnem območju. OZN je že izrazil zaskrbljenost, saj po predlaganem modelu ni mogoče zagotoviti učinkovite, hitre in dovolj obsežne pomoči. Poleg tega model ogroža upravičence do pomoči in humanitarne delavce, spodkopava vlogo in neodvisnost OZN in zaupanja vrednih partnerjev, humanitarno pomoč pa navezuje na politične in vojaške cilje. Humanitarne pomoči nikoli ne bi smeli politizirati, palestinskega ozemlja pa ne bi smeli zmanjševati ali nasilno spreminjati njegove demografske slike.
Kot države donatorice humanitarne pomoči želimo izraelski vladi poslati dve jasni sporočili: naj takoj znova omogoči dostavo humanitarne pomoči v Gazo ter naj OZN in humanitarnim organizacijam omogoči neodvisno in nepristransko delovanje, da bodo lahko reševali življenja, zmanjševali trpljenje in zagotavljali ohranitev dostojanstva. Še naprej ostajamo zavezani reševanju nujnih potreb, s katerimi se spopadajo v Gazi. Prav tako znova jasno zahtevamo, naj Hamas nemudoma izpusti vse preostale talce in brez vmešavanja zagotovi razdeljevanje humanitarne pomoči. Trdno smo prepričani, da so za zagotovitev miru in varnosti za Izraelce in Palestince ter za dolgoročno stabilnost v celotni regiji edina možna pot ponovno premirje in prizadevanja za uveljavitev rešitve dveh držav.
Izjavo so podpisali:
zunanji ministri in ministrice Avstralije, Avstrije, Belgije, Danske, Estonije, Finske, Francije, Irske, Islandije, Italije, Japonske, Kanade, Latvije, Litve, Luksemburga, Nemčije, Nizozemske, Norveške, Nove Zelandije, Portugalske, Slovenije, Španije, Švedske in Združenega kraljestva.
Visoka predstavnica za zunanje zadeve in varnostno politiko ter podpredsednica Evropske komisije, Evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje ter Evropska komisarka za Sredozemlje.