Prostovoljstvo spodbuja solidarnost, medčloveško sodelovanje in družbeno kohezijo

Državni sekretar Ministrstva za javno upravo Jure Trbič (drugi z desne) se je udeležil okrogle mize Javno, dobro v Kopru. | Avtor: Prostovoljska pisarna v Kopru
Rdeča nit okrogle mize Javno, dobro v organizaciji Prostovoljske pisarne v Kopru Slovenske filantropije je bil razmislek o družbi razpršene odgovornosti, kjer skrb za javno dobro ni več zgolj dolžnost oziroma pristojnost države, temveč gre za prepleteno mrežo posameznikov, organizacij, občin, različnih razpisov, financerjev in donatorjev. Državni sekretar Jure Trbič je v tej luči izpostavil pomen prostovoljstva za krepitev solidarne in povezane družbe. »Prostovoljstvo je ključna dejavnost, ki spodbuja solidarnost, medčloveško sodelovanje in družbeno kohezijo in nam vsem, prostovoljcem in družbi, večkratno vrača vse vloženo,« je povedal.
Ob tem je predstavil glavne podatke iz Skupnega poročila o prostovoljstvu za leto 2023, ki ga Ministrstvo za javno upravo pripravlja vsako leto v skladu z Zakonom o prostovoljstvu. Po podatkih za leto 2023 je bilo v Sloveniji registriranih več kot 206 tisoč prostovoljcev, ki so skupaj opravili več kot osem milijonov prostovoljskih ur. Njihovo delo je bilo največkrat usmerjeno v področje socialne dejavnosti, sledijo pa področja vzgoje in izobraževanja, kulture in rekreacije.
Državni sekretar je pojasnil, da bo pomemben temelj nadaljnjega razvoja prostovoljstva predstavljala Strategija razvoja prostovoljstva v RS do leta 2030. Dokument, ki nastaja v tesnem sodelovanju z nevladnimi in s prostovoljskimi organizacijami ter pristojnimi ministrstvi, predstavlja prvo tovrstno usmeritev v Sloveniji in vključuje ukrepe za: krepitev promocije prostovoljstva, spodbujanje raznolikih oblik prostovoljskega dela (npr. družinsko, e-prostovoljstvo, korporativno prostovoljstvo), nadaljnji razvoj Slovenske mreže za prostovoljstvo, profesionalizacijo koordinatorjev in mentorjev prostovoljcev, in razvoj metodologije za merjenje družbenih učinkov prostovoljskega dela.
Poudaril je, da si bo Ministrstvo za javno upravo še naprej prizadevalo za stabilno sistemsko podporo prostovoljskim organizacijam in večletno financiranje programov, zlasti tam, kjer prostovoljstvo pomembno dopolnjuje ali nadomešča javne storitve. »Ministrstvo za javno upravo vidi prostovoljske in nevladne organizacije kot partnerske deležnike pri sektorskih politikah in nepogrešljiv del demokratične, vključevalne in sodobne družbe,« je še dodal Trbič.
Vodja Sektorja za nevladne organizacije Ministrstva za javno upravo Božo Merton se je danes popoldne udeležil okrogle mize Mladi spreminjamo svet – prostovoljno! v organizaciji Mladinskega sveta Slovenije. Spregovoril je o aktivnostih, ki omogočajo ali spodbujajo (tudi) vključevanje mladih v prostovoljstvo. Ministrstvo za javno upravo že nekaj let razpisuje javna sredstva za zaposlovanje mentorjev in koordinatorjev prostovoljstva. Jeseni 2024 je bilo razpisanih 80 delovnih mest na področju prostovoljstva. Odziv na javne razpise je zelo velik, v kratkem načrtujemo objavo novega javnega razpisa, kjer bo predvidoma razpisanih 115 delovnih mest za mentorje in koordinatorje prostovoljstva.
Merton je glede doprinosa mladih k prostovoljstvu poudaril, da je ključno, da se prostovoljske organizacije, kjer delujejo mladi prostovoljci, vpišejo v vpisnik prostovoljskih organizacij in da redno poročajo o delu, saj se na ta način omogoči, da je doprinos mladih tudi beležen in viden.