Državna sekretarka Gabrič na okrogli mizi ob 50. obletnici Helsinške sklepne listine

Državna sekretarka Melita Gabrič je nagovorila zbrane na okrogli mizi | Avtor: MZEZ
"Ta mejnik nas tudi v trenutno zelo zahtevnih geopolitičnih razmerah spominja, da so zaveze in načela OVSE – Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi - danes še vedno tako relevantna in ključna, kot so bila pred petimi desetletji, čeprav se soočajo z velikimi izzivi", je poudarila in nadaljevala, da je ohranjanje teh zavez in načel ključno za vzdrževanje mednarodnega reda, temelječega na mednarodnem pravu, ter za krepitev demokratičnih institucij. "Današnja razprava je torej priložnost, da se vprašamo, kakšno vlogo lahko ohrani OVSE v evropski varnostni arhitekturi v pogojih, ko se soočamo z grobimi kršitvami načel, ki jih je vzpostavila Helsinška listina," je še dodala državna sekretarka Melita Gabrič.
Stabilno in varno okolje omogoča zaščito človekovih pravic, vladavino prava ter socialno in politično vključevanje, ki so ključni sestavni deli delujoče demokracije. Delo OVSE pri preprečevanju konfliktov, spremljanju volitev in krepitvi demokratične odpornosti krepi ta pomemben odnos med varnostjo in demokracijo.
Slovenija je globoko zavezana tej varnostni arhitekturi in ostaja močan zagovornik učinkovitega multilateralizma. Trdno verjamemo, da je mogoče varnostne izzive reševati le skozi dialog, sodelovanje in spoštovanje mednarodnega prava. Vloga OVSE pri spodbujanju zaupanja in mirnega reševanja sporov je v skladu z vizijo Slovenije za varen in demokratičen svet.
Helsinška sklepna listina, ki je bila podpisana 1. avgusta 1975, je ključno prispevala k preseganju ideoloških delitev v Evropi in vzpostavila deset načel miroljubnega sožitja, s katerimi so bili vzpostavljeni temeljni standardi odnosov med državami, ki še danes predstavljajo temelj evropske varnosti in sodelovanja.
OVSE ima za Slovenijo še poseben pomen, saj je bila to prva mednarodna institucija, ki smo se ji pridružili po osamosvojitvi (24. marca 1992), in je pomembno prispevala k mednarodnemu priznanju Slovenije kot samostojne države. Slovenija je OVSE predsedovala v letu 2005.
Na okrogli mizi, ki jo je moderiral doc. dr. Faris Kočan iz Katedre za mednarodne odnose na FDV, so sodelovali še prof. dr. Iztok Prezelj, dekan FDV, prof. dr. Ljubica Jelušič, Katedra za obramboslovje na FDV, prof. dr. Zlatko Šabič, svetovalec predsednice Republike Slovenije za mednarodne odnose in mag. Melita Župevc, vodja stalnega predstavništva Republike Slovenije pri OZN, OVSE in drugih mednarodnih organizacijah.