Agencija pričela z izvajanjem monitoringa kakovosti tal v Sloveniji v letu 2025
Vzorčno mesto CELJE (M00112) se nahaja v urbanem okolju na območju stare Cinkarne, z rabo tal opuščeno industrijsko območje. Vzorci tal za kemijske in pedološke analize so bili odvzeti iz treh globin: A (0-5 cm), D (5-20 cm) in F (20-30 cm).
Ker gre za prvo vzorčenje na tej lokaciji, so sodelavci izkopali tudi pedološki profil tal, na podlagi katerega so določili talni tip, opisali talne horizonte ter izmerili globino tal do trdne podlage.
Tehnogena tla vzorčnega mesta so tvorili štirje talni horizonti z različnimi deleži mineralno-organskih snovi in primesi, kot so smeti, žlindra, različne kemične snovi, delci plastike ter drugi tehnični materiali.
Monitoring kakovosti tal v letu 2025 zajema vzorčenje tal na 14 lokacijah po vsej Sloveniji, kjer je raba tal opredeljena kot industrijsko območje ali opuščeno industrijsko območje.
Onesnaženost tal oziroma ugotavljanje okoljske kakovosti tal se ocenjuje na podlagi izmerjenih vrednosti parametrov določenih v Uredbi o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh.
Kot novost bomo letos v monitoring vključili tudi dodatne parametre, ki lahko izhajajo iz dejavnosti in naprav, ki povzročajo industrijske emisije (t.i. »IED naprave«) ali pa predstavljajo sodobna onesnaževala, ki jih v okolju zaznavamo v okviru drugih državnih monitoringov (npr. monitoring podzemnih voda). Med te spadajo PFAS (t. i. večne kemikalije), tetrakloroeten, šestvalentni krom ter cianid.
Rezultati kemijskih in pedoloških analiz odvzetih vzorcev bodo javno dostopni v spletni aplikaciji Kakovost tal predvidoma proti koncu letošnjega leta.
Zbiranje vzorcev tal. | Avtor: Agencija za okolje.