24. srečanje skupnega ministrskega odbora CEEPUS
CEEPUS predstavlja sodelovanje in meduniverzitetno mreženje, izmenjavo študentk in študentov ter profesoric in profesorjev v regiji. Vzpostavljen je bil že leta 1993 s prvim sporazumom CEEPUS, ki ga je poleg Slovenije podpisalo še pet ustanovnih držav. Od leta 1995 je bilo v okviru programa odobrenih približno 82.000 prijav za mobilnost.
Septembra 2023 je bil v Varšavi podpisan že četrti sporazum po vrsti – CEEPUS IV, ki združuje več kot 1600 univerz in drugih visokošolskih institucij iz 15 držav članic (Albanija, Avstrija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Češka, Črna gora, Hrvaška, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Srbija ter posamezne univerze s Kosova).
Program CEEPUS je organiziran racionalno, tako glede financiranja kot administracije. Vsaka država članica zagotavlja le sredstva za štipendije za tuje študentke in študente ter profesorice in profesorje za čas gostovanja na njenih univerzah. Spodnja meja gostovanja je 100 mesecev. Slovenija za študijsko leto 2025/2026 zagotavlja za 650 mesecev štipendij.
Po madžarskem Ministrstvu za kulturo in inovacije bo predsedovanje skupnemu ministrskemu odboru CEEPUS v obdobju 2025–2027 prevzelo albansko Ministrstvo za izobraževanje in šport.