Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenska delegacija na mednarodnem sejmu obrambe in varnosti FEINDEF 2025

Slovenska delegacija, ki jo je vodil državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Boštjan Pavlin, mag., je obiskala mednarodni sejem obrambe in varnosti FEINDEF 2025 v Madridu. Sejma, ki je letos postal mednarodni, se je udeležilo več kot 600 podjetij s področja varnosti in obrambe, med razstavljavci tokrat še brez slovenskih.

Ob robu sejma se je državni sekretar Pavlin srečal s španskim generalnim direktorjem za strategijo, inovacije in obrambno industrijo generalpodpolkovnikom Miguelom Ivorro Ruizem. Dogovarjala sta se o povečanju sodelovanja na področju obrambne industrije in o organiziranju slovensko-španskega dneva obrambne industrije v Sloveniji. Državni sekretar je ob tem poudaril pomen povezovanja obrambnih grozdov in povabil predstavnike španske obrambne industrije na obisk sejma Tehnološka evolucija v obrambni industriji Sidec, ki bo oktobra v Sloveniji.

Državni sekretar Pavlin se je sestal tudi s predstavniki nekaterih podjetij s področja vesoljske in obrambne industrije. Pogovori so bili usmerjeni v iskanje možnosti za sodelovanje pri razvoju naprednih tehnologij, v izmenjavo znanja in vključevanje slovenskih podjetij v širše evropske obrambnoindustrijske verige. Tako bodo namreč tudi slovenska podjetja lahko pridobivala evropska sredstva. Obrambna industrija ustvarja visoko dodano vrednost in delovna mesta ter ima pomembno vlogo tudi pri razvoju civilnih rešitev. Povečanje obrambnih proračunov, tudi slovenskega, bo omogočalo več vlaganj v raziskave in razvoj. Industriji se tako ponujata stabilnost in priložnosti na slovenskem ter mednarodnem trgu. Vlaganje v obrambo ni strošek, temveč investicija v mir in varnost, ki sta v času političnih napetosti ter varovanja demokracije temeljni prioriteti.

Sejem FEINDEF, ki poteka bienalno od leta 2019, ostaja pomembna platforma za spodbujanje sodelovanja med obrambnim in civilnim sektorjem, promocijo inovacij ter razvoj skupne evropske varnostne prihodnosti.

Delegacija Ministrstva za obrambo je obiskala tudi Evropski satelitski center (SatCen), kjer so najvišji predstavniki predstavili organiziranost centra in njegovo dejavnost. Pogovor je potekal tudi o možnosti predstavitve delovanja SatCena v Sloveniji, kjer načrtujemo vzpostavitev geoinformacijskega centra za nacionalne potrebe. Center bo v podporo delovanja nacionalnovarnostnemu sistemu, akademski sferi in gospodarstvu zagotavljal satelitske posnetke ter druge geoprostorske produkte.

Evropski satelitski center deluje v okviru skupne zunanje in varnostne politike EU. Njegovo poslanstvo je podpora odločevalcem in operacijam EU z izkoriščanjem razpoložljivih vesoljskih zmogljivosti, predvsem s satelitskim opazovanjem Zemlje. SatCen podpira operacije in misije EU ter omogoča deljenje svojih produktov tudi z drugimi partnerskimi državami. Satelitski posnetki in analize, ki jih center pripravlja, so uporabni na številnih področjih, in sicer civilne zaščite, kmetijstva, obrambe, nadzora migracij in drugih dejavnosti, pomembnih za nacionalno in evropsko odpornost.

Državni sekretar Pavlin je obisk končal v Združenem centru za zračne operacije (angleško Combined Air Operations Centre Torrejón), ki je eno izmed dveh glavnih poveljniških središč Nata za zračne operacije v Evropi. Glavne naloge centra so načrtovanje, usmerjanje in nadzor zračnih operacij v miru, krizah ter konfliktih, izvajanje misij zračnega nadzora (angleško Air Policing), usklajevanje zavezniških zračnih sil ter integracija nacionalnih sistemov za nadzor zračnega prostora. V Združenem centru za zračne operacije deluje tudi slovenski častnik.