Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Minister Sajovic na zasedanju obrambnih ministrov Združenih narodov o ohranjanju mednarodnega miru

Minister za obrambo Republike Slovenije mag. Borut Sajovic se je v Berlinu 13. in 14. maja udeležil dvodnevnega ministrskega srečanja držav članic Organizacije združenih narodov (OZN) o ohranjanju miru. Na srečanju so razpravljali o prihodnosti operacij OZN za ohranjanje miru.

Minister Sajovic je na srečanju podal zaveze Republike Slovenije za zapolnjevanje zmogljivostnih vrzeli OZN v operacijah za ohranjanje miru. Z danimi zavezami Republika Slovenija kot odgovorna članica OZN in trenutna nestalna članica Varnostnega sveta prispeva k multilateralizmu in učinkovitosti mirovnih operacij OZN ter si tako dviguje ugled na globalni ravni. Izbira zavez je hkrati v skladu s tematskimi prednostnimi področji delovanja Republike Slovenije kot nestalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov v obdobju 2024–2025.

Zasedanje obrambnih ministrov, ki se ga je udeležil tudi generalni sekretar OZN António Guterres, je prvi dan potekalo v okviru dveh zaporednih panelnih razprav o prihodnosti ohranjanja miru in reformi mirovnih operacij OZN za njihovo večjo učinkovitost in varnost mirovnikov. Ministri in drugi udeleženci so se na zasedanju seznanili tudi z rezultati treh predhodnih pripravljalnih konferenc za ministrsko srečanje v Urugvaju, Indoneziji in Pakistanu. Ne glede na geopolitične spremembe mirovne operacije OZN kljub težavam ostajajo eden izmed redkih instrumentov s široko politično podporo glede osnovnih determinant prihodnjega razvoja OZN.

Minister Sajovic je v prvi razpravi poudaril, da so mirovne operacije Združenih narodov (ZN) več kot 75 let pomemben del celostnega pristopa k mednarodnemu miru in varnosti, saj preprečujejo stopnjevanje konfliktov, podpirajo stabilnost političnih sprememb, ščitijo civiliste in spodbujajo pogoje, potrebne za trajni mir. Kot je še dejal minister, smo danes na odločilnem razpotju, saj se spoprijemamo z vse bolj zapletenimi in večdimenzionalnimi grožnjami, in sicer od aktivnih konfliktov in asimetričnega vojskovanja do podnebne negotovosti in vse večje geopolitične razdrobljenosti. V tem kontekstu so mirovne operacije na preizkušnji kot še nikoli prej. Pri tem je izpostavil, da je Slovenija trdno prepričana, da je prihodnost mirovnih sil ZN odvisna od ambiciozne, toda hkrati realne preobrazbe, ki bo ostala zvesta načelom Ustanovne listine ZN, vendar se bo hkrati prilagodila izzivom današnjega časa. Zato pozdravljamo trenutna prizadevanja za reformo in v celoti podpiramo njihov cilj, da bi mirovne operacije postale učinkovitejše, bolj odzivne, bolje integrirane in resnično primerne za svoj namen, da bi lahko reševale dejanske potrebe na terenu. Po besedah ministra moramo tudi preseči tradicionalne reaktivne modele in sprejeti pristope, ki so proaktivni, dinamični, prilagodljivi ter trajnostni. Ohranjanje miru mora biti učinkovitejše, vendar osredotočeno na ljudi, usklajeno z njihovimi potrebami in zavezano zaščiti najranljivejše, je še poudaril minister, zato moramo povečati učinkovitost s pametnejšim načrtovanjem, inovacijami ter učinkovito uporabo tehnologije, da bo ohranjanje miru bolj odzivno, odgovorno in usmerjeno k rezultatom, tudi v času omejenih virov. Kot dejavna članica Združenih narodov in sodelujoča na misijah UNTSO, UNFICYP in UNMIK si Slovenija vedno odločno prizadeva, da bi mirovne operacije še naprej varovale ter zagotavljale mir in varnost tam, kjer je to treba, je svoj nagovor končal minister Borut Sajovic.

Drugi dan srečanja so obrambni ministri dali zaveze držav v podporo odpravljanju zmogljivostnih vrzeli in prilagajanju mirovnih operacij, da se bodo lahko bolje odzivale na sedanje izzive in nove okoliščine. Minister Sajovic je v svojem nastopu poudaril, da moramo za uspešnost in učinkovitost mirovnih operacij zagotoviti, da so misije opremljene s pravimi zmogljivostmi, vključno z ustreznim osebjem, orodji, usposabljanjem in operativno podporo. Slovenija se je zavezala, da bo dejavno prispevala k tem prizadevanjem. V nadaljevanju je minister povedal, da bo Slovenija podarila brezpilotne zrakoplove razreda I in s tem povezano usposabljanje v vrednosti 1,5 milijona evrov ter tako podprla mirovne misije in prispevala k večji varnosti ter zaščiti mirovnikov in civilistov. V letih 2025 in 2026 namenjamo dodatnih 190.000 evrov za usposabljanje pred napotitvijo v okviru Slovenskega centra za usposabljanje za mirovne operacije, s čimer zagotavljamo, da so mirovniki dobro pripravljeni na kompleksne izzive. Slovenski center za usposabljanje za mirovne operacije je dolgoletna ustanova za usposabljanje, namenjena pripravi mirovnikov na spreminjajoče se zahteve globalnih mirovnih operacij. Minister Sajovic je povedal tudi, da Slovenija poleg naštetega podarja še 1000 kompletov prve pomoči Buddy, ki bodo v pomoč pri varovanju zdravja in medicinski pomoči v realnem času za mirovnike na terenu.

Tudi Slovenija potrjuje svojo zavezanost spodbujanju agende o ženskah, miru in varnosti s prostovoljnim prispevkom 10.000 evrov za podporo dejavnostim UN Women. Tako bo pomagala zagotoviti, da bosta udeležba in zaščita žensk del mirovnih prizadevanj, zlasti v konfliktnih ter pokonfliktnih okoljih, je še povedal minister Sajovic. Poleg tega bo Slovenija ponudila strokovno znanje o tehnologijah in rešitvah za pametne baze ZN, kar bo prispevalo k učinkovitejšim, odpornejšim in trajnostnim mirovnim operacijam. Slovenija se je še zavezala, da bo namenila 50.000 evrov za projekte Oddelka za mirovne operacije in Oddelka za operativno podporo ZN, ki povečujejo učinek misij. Prispevala bo še 15.000 evrov skupini strokovnjakov ZN za pravno državo in spolno nasilje v konfliktih, s čimer bo podprla njihovo pomembno delo v Demokratični republiki Kongo pri reševanju težavnega vprašanja spolnega nasilja v konfliktih.

Skupaj s slovenskimi stalnimi prispevki misijam, kot so UNTSO, UNMIK in UNFICYP, te zaveze potrjujejo močno podporo Slovenije načelom multilateralizma, ki ga predstavlja OZN, in mirovnim silam ZN ter njeno zavezanost zagotavljanju, da so misije dobro opremljene, pripravljene in sposobne zaščititi tiste, ki to najbolj potrebujejo, je svoj nagovor končal minister Borut Sajovic.

Hkrati z izvedbo podajanja zavez je potekalo šest ločenih usmerjenih razprav s področja mirovnih operacij, v njih pa so lahko sodelovali člani delegacij. Na eni izmed teh, in sicer na razpravi o operativni odpornosti in okoljskem menedžmentu, je nastopil tudi član delegacije Ministrstva za obrambo. Na dveh drugih ločenih usmerjenih razpravah je nastopila predstavnica Ministrstva za zunanje in evropske zadeve.