Vlada je sprejela Uredbo o državnem prostorskem načrtu za sončni elektrarni Zlatoličje - Formin
V DPN so določene rešitve glede tehničnega, komunalnega, varnostnega, okoljevarstvenega urejanja prostora pa tudi urbanističnega, arhitekturnega in krajinskega oblikovanja.
Pobudo za DPN je podalo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Izhodiščna predvidena moč sončne elektrarne (SE) je približno 30 MW.
Moč fotonapetostnih modulov se z napredkom tehnologije spreminja, zato se DPN ne opredeljuje do inštalirane moči, ampak podaja robne pogoje za umestitev ureditev v prostor:
- Pet segmentov fotonapetostnih modulov na lokaciji SE Zlatoličje,
- trije segmenti fotonapetostnih modulov na lokaciji SE Formin,
- deset transformatorskih postaj,
- povezovalni 20 kV kablovodi med posameznimi transformatorskimi postajami do 110 kV stikališča na obeh lokacijah,
- objekt za vgradnjo srednjenapetostne opreme na lokaciji SE Formin,
- dostopne poti,
- vse druge ureditve, ki so nujno potrebne za gradnjo in nemoteno delovanje načrtovanih ureditev.
Osnovni cilj načrtovane prostorske ureditve je prispevati k izpolnjevanju ključnih ciljev nacionalne energetske politike, to je k zanesljivi, trajnostni in konkurenčni oskrbi z energijo ter povečanju oskrbe z energijo iz obnovljivih virov energije. Za zanesljivo oskrbo države z električno energijo se z izgradnjo sončnih elektrarn zagotavlja proizvodno in prostorsko razpršitev virov.
Z izgradnjo sončnih elektrarn se prispeva tudi k uresničevanju okoljskih ciljev, ki so vezani na skupna prizadevanja za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v ozračje, za kar je potrebno zagotavljanje rabe obnovljivih in nizkoogljičnih virov energije, diverzifikacija primarnih virov energije, okoljska sprejemljivosti pri pridobivanju, proizvodnji, transportu in rabi vseh vrst energije.