Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ključni premiki na področju dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva

Ministrstvo za solidarno prihodnost je danes predstavilo tri pomembne novosti: uvedbo novih cen storitev dolgotrajne oskrbe, razširitev klicnega centra 114 kot informacijske točke za dolgotrajno oskrbo ter novelo Zakona o socialnem varstvu, ki v zakonodajo uvaja storitev »podpora v skupnosti«.

Nov sistem cen dolgotrajne oskrbe: brez doplačil za uporabnike 

Z uveljavitvijo Zakona o dolgotrajni oskrbi bodo 1. julija 2025 začele veljati nove cene storitev na domu, decembra pa še v institucijah. Sistem temelji na preglednih urnih postavkah in ne predvideva doplačil s strani uporabnikov. V celoti bo storitve krila blagajna dolgotrajne oskrbe, s čimer se bo razbremenilo tudi občine. 

Uporabniki bodo razvrščeni v pet kategorij in bodo upravičeni do 20 do 110 ur storitev mesečno. Poleg tega bodo lahko koristili dodatne ure za ohranjanje samostojnosti ter e-oskrbo. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je poudaril, da gre za »pregleden, pravičen in finančno vzdržen sistem, ki človeka postavlja v ospredje«. Pregled novih cen za storitve dolgotrajne oskrbe je na voljo na tej povezavi

V aktualni novelaciji, ki bo obravnavana v Državnem zboru še pred poletjem, pa ministrstvo med drugim ureja tudi vprašanje oskrbovalca družinskega člana upokojenca. 

Klicni center 114: nova info-točka za dolgotrajno oskrbo 

S 15. majem 2025 bo razširjeno delovanje začel tudi klicni center 114, ki bo odslej osrednja informacijska točka za dolgotrajno oskrbo. Center, ki deluje v sodelovanju z Ministrstvom za solidarno prihodnost in Kabinetom predsednika Vlade Republike Slovenije, bo prebivalcem nudil zanesljive informacije o prispevku, pravicah in postopkih dolgotrajne oskrbe.

Vodja centra Matjaž Florjanc Lukan je poudaril, da je center pripravljen in da bo v prvih tednih osredotočen na podajanje informacij v zvezi s prispevkom za dolgotrajno oskrbo. Otvoritev nove vloge centra bo simbolno obeležena z novinarsko konferenco v torek, 13. maja, ob 15. uri na Masarykovi cesti v prostorih Ministrstva za vzgojo in izobraževanje.

Novela Zakona o socialnem varstvu: podpora v skupnosti kot pravica 

Ministrstvo je v javno obravnavo poslalo predlog novele Zakona o socialnem varstvu, ki prvič sistemsko ureja storitev »podpora v skupnosti«. Gre za ključen korak v procesu deinstitucionalizacije, saj se stanovanjske skupine s tem dokončno prenehajo obravnavati kot institucije. 

Nova storitev jasno ločuje med bivanjem in podporo ter omogoča večjo avtonomijo uporabnikov. »Ne gre zgolj za spremembo zakona, temveč za spremembo miselnosti. Stanovanjske skupine niso ustanove – to so domovi. In vsakdo ima pravico do življenja v skupnosti,« je poudaril minister Simon Maljevac.Ob ministru je rešitve zakona podprla tudi Andreja Rafaelič iz Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo.

Zakonodajni predlog je v javni obravnavi do 23. maja 2025, minister pa je izrazil prepričanje, da bo sprejet in stopil v veljavo še v letošnjem letu.