Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ministrstvo za pravosodje obeležilo 75-letnico Evropske konvencije o človekovih pravicah

Ministrstvo za pravosodje je v okviru sestanka Medresorske delovne skupine za koordinacijo izvrševanja sodb Evropskega sodišča za človekove pravice obeležilo 75-letnico Evropske konvencije o človekovih pravicah - pravnega dokumenta, ki zagotavlja zaščito človekovih pravic in temeljnih svoboščin v evropskem prostoru.

Ob tej priložnosti so udeležence nagovorili ministrica za pravosodje Andreja Katič, predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) dr. Marko Bošnjak, predsednik Ustavnega sodišča Republike Slovenije dr. Rok Čeferin, predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije dr. Miodrag Đorđević in novoizvoljena sodnica ESČP prof. dr. Vasilka Sancin.

 »Ustanovne članice Sveta Evrope so s sprejemom konvencije potrdile zavezo, da skupno razumevanje pomena človekovih pravic in enaka dediščina vrednot vodijo k večji enotnosti in miru med državami članicami Sveta Evrope,« je povedala ministrica in dodala, da to pomeni upanje za sedaj skoraj 700 milijonov ljudi. »Danes se zdi, da je potrebno obnoviti te zaveze - tako zaveze k miru, k sodelovanju med državami kot spoštovanje človekovih pravic.«

»Slovenija se uvršča v skupino držav z najmanjšim deležem neizvršenih sodb ESČP, vendar pa vsaka obsodilna sodba ostaja resno opozorilo, da je prišlo do kršitve pravic, zagotovljenih s konvencijo. Vsako sodbo resno in odgovorno obravnavamo, sistemske pomanjkljivosti pa skušamo odpraviti skupaj z različnimi deležniki,« je poudarila ministrica, ki je prepričana, da spoštovanje sodb ESČP, tako kot sodb domačih sodišč, krepi pravno državo in s tem zaupanje ljudi v delovanje sodstva in države.

Spomnila je, da so prav odločitve ESČP pogosto »predstavljale pomemben vir napredka pri uresničevanju in krepitvi človekovih pravic« in ob tem izpostavila pilotni sodbi glede izbrisa iz registra prebivalstva po osamosvojitvi Slovenije in glede izplačila deviznih bančnih vlog po razpadu Jugoslavije.

Opozorila je tudi na pomembno vlogo Vrhovnega sodišča in Ustavnega sodišča za izvrševanje sodb ESČP ter se zahvalila sodelavkam in sodelavcem Projektne skupine za koordinacijo izvrševanja sodb ESČP na ministrstvu, ki so »gonilna sila na tem področju, vse odkar je leta 2015 ministrstvo postalo pristojno za koordinacijo izvrševanja sodb.«

Medtem, ko so nekateri govorci opozorili na demokratični zdrs, ki smo mu priča v evropskem prostoru, pa so vsi zavrnili navedbe v nekaterih medijih, da naj bi Slovenija sodila med najhujše kršiteljice človekovih pravic. Nasprotno, število sodb ESČP je v zadnjih letih med dvema in štirimi letno, pet sodb, ki so v postopku izvrševanja, pa je med najnižjim številom med državami članicami Sveta Evrope.

Po slavnostni obeležitvi se je sestala Medresorska delovna skupina za koordinacijo izvrševanja sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, ki jo vodi državna sekretarka na Ministrstvu za pravosodje mag. Andreja Kokalj.

Skupinska fotografija govorcev na obeležitvi

Avtor: Daniel Novakovič/STA

1 / 6