Ministrica dr. Asta Vrečko odprla slovenski paviljon na 19. beneškem arhitekturnem bienalu
Komisarka slovenske udeležbe v Benetkah je Maja Vardjan, direktorica Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO), ki je bil za predstavitev Slovenije na mednarodni razstavi arhitekture v Benetkah s sklepom Ministrstva za kulturo imenovan kot delegirana ustanova.
Na Ministrstvu za kulturo smo za izvedbo letošnjega bienala v primerjavi s preteklimi leti opazno povišali sredstva, in sicer z 250.000 evrov na 335.000 evrov. Poleg tega smo se s fundacijo La Biennale di Venezia dogovorili za dolgoročnejši najem prostora v Arsenalu za predstavitve Republike Slovenije.
Ministrica dr. Asta Vrečko je ob odprtju poudarila: ”Projekt nas vabi k razmisleku o razmerju med arhitekturnim snovanjem in izvedbo, o povezavi med vidnim in nevidnim delom arhitekturnega procesa, o vrednotenju dela, znanja in sodelovanja, ki so temelj kakovostno grajenega okolja. Verjamem, da bo slovenski paviljon spodbudil potrebno razpravo o pogojih dela na gradbiščih, delavskih pravicah in vlogi gradbenih delavcev v celotnem arhitekturnem ekosistemu.”
Mojstri gradijo je uradni prispevek Republike Slovenije k osrednji razstavi z naslovom Intelligens. Naravno. Umetno. Kolektivno., ki jo kurira Carlo Ratti in pri kateri sodeluje več kot 60 držav z vsega sveta.
Projekt slovenskega paviljona osvetljuje pomen mojstrskega znanja v sodobni arhitekturi in predstavlja razmislek o sodobni gradnji ter v ospredje postavlja ključno vlogo mojstrov na gradbiščih – njihovega znanja, izkušenj in ustvarjalnosti, ki so v arhitekturnem diskurzu pogosto spregledani. Sestavljen je iz treh enakovrednih delov: prostorske instalacije v beneškem Arsenalu, kataloga, ki obravnava odnos med arhitektom in mojstrom v zgodovinskem in sodobnem kontekstu, ter medresorskega simpozija na temo produkcije sodobne arhitekture v Sloveniji, ki bo potekal novembra 2025 v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) v Ljubljani. Skozi vsa dela projekt odpira vprašanja, ki so še posebej aktualna v času hitrega razvoja novih tehnologij, digitalizacije in avtomatizacije v gradbeništvu. Avtorji poudarjajo, da arhitektura ni le rezultat digitalnega načrtovanja in birokratskih postopkov, temveč predvsem fizične gradnje, ki zahteva mojstrstvo, natančnost in odločanje v realnem času.
Osrednji del postavitve v Arsenalu predstavljajo štirje totemi – prostorski manifesti mojstrskega znanja, ki skozi svojo konstrukcijo, materialnost in zasnovo odražajo kompleksno sodelovanje med arhitektom in izvajalcem. Ob njih je predstavljen dokumentarni film o procesu gradnje, ki še dodatno osvetli zakulisje nastajanja arhitekture.
Podrobneje je paviljon predstavljen v katalogu Mojstri gradijo, ki sta ga uredila Ana Kosi in Ognen Arsov s sodelavci. Obenem je katalog besedilni in vizualni dokument procesa eksperimentalne gradnje slovenskega paviljona ter pomeni njegovo vsebinsko poglobitev. V njem se prepletajo arhitekturna teorija, statistične analize, tehnični opisi, gradbeni dnevnik, pogovori z mojstri in literarni prispevki, dopolnjeni z avtorskimi fotografijami Klemna Ilovarja. Katalog je oblikoval Nejc Prah, izšel je v slovenskem in angleškem jeziku.
Ogled slovenskega paviljona bo mogoč do 23. novembra 2025.