Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Znanstvena monografija: Podjetništvo ob preboju digitalizacije in umetne inteligence

V zbirki »Globalni podjetniški monitor Slovenija« je izšla znanstvena monografija Podjetništvo ob preboju digitalizacije in umetne inteligence: GEM Slovenija 2024. Slovenija beleži zgodovinsko visoko zgodnjo podjetniško aktivnost, a jo še vedno ovirajo administrativne ovire, pomanjkanje tveganega kapitala in počasna implementacija digitalnih in trajnostnih strategij.
Tiskana izdaja Globalnega podjetniškega observatorija

Avtor: Univerza v Mariboru

Znanstvena monografija Podjetništvo ob preboju digitalizacije in umetne inteligence: GEM Slovenija 2024 je izšla v okviru mednarodnega raziskovalnega projekta Global Entrepreneurship Monitor (GEM). Pripravil jo je raziskovalni tim Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Izvedbo pa  podpira tudi Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v sodelovanju z agencijo SPIRIT Slovenija.

Raziskava GEM Slovenija 2024 ponuja celovit vpogled v podjetniško aktivnost v času digitalne preobrazbe. Osredotoča se na vpliv umetne inteligence in digitalnih orodij na poslovne modele, rast in mednarodno konkurenčnost slovenskih podjetnikov, ob tem pa analizira tudi širše sistemske in družbene dejavnike, ki vplivajo na podjetniško dinamiko. Eden ključnih kazalnikov podjetniške vitalnosti, celotna zgodnja podjetniška aktivnost je v letu 2024 dosegla 8,59 odstotka, kar je najvišja vrednost doslej v Sloveniji. Ta preboj kaže na spodbudno rast podjetniškega zagona, vendar hkrati razkriva, da Slovenija še vedno zaostaja za evropskim (10,59 odstotka) in globalnim povprečjem držav, vključenih v raziskavo GEM (13,18 odstotka).

Razmerje med zgodnjimi in ustaljenimi podjetniki ostaja šibko – v EU znaša 1,54, v Sloveniji pa le 0,99, kar kaže na to, da se številna nova podjetja ne prebijejo v fazo stabilnega poslovanja.

Kar 56 odstotkov odraslih Slovencev danes prepoznava poslovne priložnosti v svojem okolju – kar je občuten porast v primerjavi s 35 odstotka pred petimi leti. A optimizem pogosto zavira strah pred neuspehom, ki pri 46 odstotka prebivalcev ostaja med najvišjimi v Evropi. Ta razkorak med zaznanimi priložnostmi in dejansko podjetniško aktivnostjo odraža tudi pomanjkanje dostopa do tveganega kapitala in prepočasno odpravljanje sistemskih ovir.

Slovenski podjetniki zaznavajo umetno inteligenco (UI) kot pomembno gonilo učinkovitosti in inovacij. Kar 27,24 odstotka zgodnjih podjetnikov verjame, da bo UI igrala ključno vlogo v naslednjih treh letih, kar presega evropsko povprečje (22,58 odstotka). Slovenski zgodnji podjetniki pa nadpovprečno pogosto uporabljajo digitalna orodja za implementacijo poslovne strategije – še posebej storitve v oblaku (57,8 odstotka) in podatkovno analitiko (56,3 odstotka), kar odraža dobro digitalno naravnanost slovenskih podjetnikov in pripravljenost na uporabo naprednih tehnoloških rešitev.

Majhen domači trg sili slovenske podjetnike k internacionalizaciji. Kar 46,68 odstotka podjetij ustvarja prihodke na tujih trgih – precej nad evropskim povprečjem (38,30 odstotka).

Po indeksu nacionalnega podjetniškega konteksta se je Slovenija s 4,1 (na lestvici od 0 do 10) uvrstila pod evropsko povprečje. Kljub dobri fizični infrastrukturi in dinamičnemu notranjemu trgu ključne ovire ostajajo preobsežna birokracija, nepredvidljiva zakonodaja in omejen dostop do financiranja, kar podjetnikom otežuje prehod iz začetnih faz v stabilno rast in mednarodno konkurenčnost. Hkrati mora Slovenija okrepiti vlaganja v digitalna znanja in omogočiti hitrejši prenos inovacij iz raziskovalnega sektorja v gospodarstvo, saj trenutno sistemske pomanjkljivosti zavirajo razvoj novih tehnologij in poslovnih modelov. Potrebni bodo hitri in odločni ukrepi, da Slovenija ne bi še naprej izgubljala inovativnih podjetij in talentov, ki svoje priložnosti iščejo v bolj konkurenčnih poslovnih okoljih.

O Globalnem podjetniškem monitorju

Globalni podjetniški monitor (angleško Global Entrepreneurship Monitor - GEM) je največji in najbolj razvit raziskovalni program za podjetništvo na svetu. Leta 1999 sta ga skupaj začela Babson College in London Business School, Slovenija pa se je raziskavi priključila leta 2002. GEM je enkraten predvsem zato, ker v nasprotju z drugimi podatkovnimi bazami, ki merijo značilnosti manjših in novih podjetij, proučuje obnašanje posameznikov v procesu nastajanja in vodenja podjetja. Proučuje zgodnje faze podjetniške aktivnosti, ustaljena podjetja in dejavnike, ki vplivajo na rojevanje novih podjetij in išče odgovore na vprašanja, kako podjetna je Slovenija, kam se na področju podjetništva umeščamo v svetovnem merilu ter kako bi podjetništvo lahko pospešili.

Vabljeni k branju izsledkov raziskave Podjetništvo za trajnostno prihodnost: GEM Slovenija 2024

Znanstvena monografija Podjetništvo ob preboju digitalizacije in umetne inteligence: GEM Slovenija 2024