Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Urad pozdravlja sprejetje Deklaracije o ohranitvi in krepitvi slovenske manjšine v Avstriji

Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu pozdravlja sprejetje Deklaracije o ohranitvi in krepitvi avtohtone slovenske narodne manjšine v Republiki Avstriji, ki jo je danes sprejel Državni zbor Republike Slovenije.

Deklaracija je sprejeta v simbolno pomembnem času, ko se obeležuje 70. obletnica podpisa Državne pogodbe o ponovni vzpostavitvi neodvisne in demokratične Avstrije (ADP) ter 80. obletnica konca druge svetovne vojne. Zelo pomembno je, da so bili v proces oblikovanja deklaracije aktivno vključeni tudi predstavniki slovenske narodne skupnosti v Avstriji, ki deklaracijo razumejo kot izraz podpore Republike Slovenije njihovim prizadevanjem za uresničevanje manjšinskih pravic.

»Posebej me veseli, da so deklaracijo podpisali skoraj vsi poslanke in poslanci ter da je v Državnem zboru dokument dobil soglasno podporo. Znova se izkazuje, da v Sloveniji razumemo pomen naših narodnostnih skupnosti v sosednjih državah ter da nas rojaki zunaj meja znajo povezati in poenotiti,« se je odzval minister Matej Arčon.

Urad sistematično podpira slovensko manjšino v Zveznih deželah Koroška in Štajerska ter si prizadeva za krepitev njihovih dejavnosti, ohranjanje jezika, kulture in narodne identitete. Prav tako v okviru bilateralnih pogovorov dosledno opozarja na pomen spoštovanja pravic narodne manjšine. V zadnjih štirih letih je Urad za delovanje in razvoj slovenske narodne skupnosti v Avstriji ter za krepitev skupnega kulturnega prostora, znanstveno-raziskovalnega, izobraževalnega, športnega in gospodarskega prostora, namenil več kot 11.400.000 evrov. Podpira projekte na področju izobraževanja, kulture, gospodarstva, kmetijstva in športa ter omogoča investicije v izgradnjo in obnovo infrastrukturnih objektov manjšinske predšolske vzgoje in v slovenske kulturne domove.

Z namenom krepitve in ohranjanja slovenstva med tamkajšnjimi Slovenci Urad sodeluje z različnimi pristojnimi ministrstvi (zlasti Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, Ministrstvom za kulturo, Ministrstvom za kohezijo in regionalni razvoj ter Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano). Sad tovrstnega sodelovanja je viden napredek na gospodarskem, športnem, kulturnem in drugih področjih. Dejavnost Koroških in Štajerskih Slovencev ter Slovencev iz ostalih slovenskih zamejstev ter povezovanje le teh z matično domovino je urad v sodelovanju s pristojnimi resorji v zadnjih letih uspešno podprl z ustanovitvijo zamejske gospodarske koordinacije, zamejske športne koordinacije, v pripravi je ustanovitev zamejske kulturne koordinacije. Urad prav tako podpira čezmejne in regijske projekte v okviru programa Interreg SI-AT, ki spodbujajo razvoj slovenske narodne skupnosti v Avstriji. Prav tako Urad intenzivno sodeluje v medresorskih in meddržavnih delovnih odborih in komisijah ustanovljenih med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo. Spodbuja in sofinancira tudi ciljno-raziskovalne projekte na temo zamejstva (zadnji tak projekt je bil posvečen koroškemu Slovencu Jošku Tischlerju). V okviru Sveta Vlade RS za Slovence v zamejstvu imajo predstavniki slovenske manjšine priložnost neposredno predstaviti svojo stvarnost in izzive ministrom ter predsedniku vlade.

Urad je ob krepitvi povezovanja in krepitvi dialoga s slovensko manjšino v Avstriji in njenimi predstavniškimi organizacijami krepil tudi dialog z Republiko Avstrijo. V sodelovanju z ostalimi slovenskimi institucijami se je avstrijske sogovornike na državni, deželni in lokalni ravni opozarjalo na neuresničene zaveze, ki izhajajo iz 7. člena ADP. Pri tem se je izpostavljal pomen in potreba po ohranjanju slovenskega jezika skozi dvojezično izobraževanje in zagotavljanje sistemskih rešitev na ravni predšolske vzgoje. V središču pozornosti in pogovorov so bile tudi ostale tematike kot je potrebna reforma dvojezičnega sodstva na avstrijskem Koroškem, ustrezna zagotovitev možnosti uporabe slovenskega jezika v postopkih pred občinskimi in upravnimi organi, vprašanje dvojezične topografije, vprašanje manjšinskih medijev, položaj štajerskih Slovencev ter mnoga druga odprta vprašanja in zahteve, ki izhajajo tudi iz skupne peticije osrednjih organizacij koroških Slovencev v Avstriji o izvajanju manjšinskih pravic in kršitve načel pravne države v Avstriji.

Sprejeta deklaracija bo pripomogla k nadaljnjemu razvoju naše narodne manjšine v Avstriji in predstavlja nedvomno priložnost za pospešen dialog med Slovenijo in Avstrijo o uresničevanju pravic avtohtone slovenske narodne skupnosti v Avstriji.