Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Na videokonferenci socialnovarstvenim zavodom predstavili načrte zaščite in reševanja

Ministrstvo za solidarno prihodnost je 21. marca 2025 organiziralo videokonferenco za izvajalce socialnovarstvenih zavodov, s katero je zagotovilo dodatno podporo pri pripravi načrtov zaščite in reševanja.

Namen dogodka je bil omogočiti izvajalcem, da v neposrednem stiku s predstavniki pristojnih institucij pridobijo odgovore na odprta vprašanja in pojasnila glede svojih obveznosti, obenem pa osvežiti zavest o pomenu sistematične skrbi za požarno varnost v zavodih.

Videokonferenco sta vsebinsko oblikovala strokovnjaka s področja zaščite in reševanja ter požarne varnosti. Na vprašanja izvajalcev sta odgovarjala Stanislav Kranjc z Inšpektorata Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Olga Andrejek z Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje. V razpravo so se vključili tudi predstavniki Direktorata za starejše, dolgotrajno oskrbo in deinstitucionalizacijo. 

V okviru videokonference so izvajalci prejeli dodatna navodila za pripravo ukrepov, opozorjeni pa so bili tudi na pomen upoštevanja ocene ogroženosti ter ustrezne prilagoditve ukrepov specifičnim razmeram v svojih zavodih. 

Posebna pozornost je bila namenjena tudi zagotavljanju požarne varnosti v socialnovarstvenih zavodih. Kot gost videokonference je sodeloval požarni inšpektor, ki je podal ključna opozorila glede odgovornosti zavodov pri izvajanju ukrepov požarne varnosti. Poudaril je, da so vodstva zavodov dolžna zagotoviti učinkovite ukrepe za preprečevanje požarov, izvajati redne preglede sistemov za odkrivanje in gašenje požarov ter usposabljati zaposlene za ravnanje v primeru požara. Opozoril je, da nespoštovanje teh obveznosti ne ogroža le varnosti stanovalcev in zaposlenih, temveč lahko vodi tudi v pravne posledice za odgovorne osebe. 

Udeleženci so videokonferenco izkoristili za postavljanje vprašanj, vezanih na specifične okoliščine v njihovih ustanovah, ter tako pridobili koristne napotke za nadaljnje delo. Predstavniki ministrstva in drugih institucij so poudarili, da ostajajo na voljo za dodatna pojasnila tudi v prihodnje. 

Ministrstvo za solidarno prihodnost je izvajalce seznanilo še z načrti za nadaljnje aktivnosti. V sodelovanju z Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje bomo v maju začeli izvajati regijske posvete, na katerih se bodo izvajalci podrobneje seznanili z oceno ogroženosti, s predstavniki občin pa bodo izmenjali dobre prakse ter iskali možnosti za izboljšanje sodelovanja pri izvajanju nalog zaščite, reševanja in pomoči v primeru naravnih in drugih nesreč. 

Ministrstvo za solidarno prihodnost ostaja zavezano krepitvi kompetenc izvajalcev socialnovarstvenih storitev in zagotavljanju podpore pri izpolnjevanju njihovih obveznosti na področju varstva pred nesrečami in požarne varnosti. S skupnimi prizadevanji lahko pomembno prispevamo k večji varnosti najranljivejših skupin v naši družbi.