Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Javni uslužbenci ministrstva na usposabljanju s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami

Javne uslužbenke in uslužbenci Ministrstva za solidarno prihodnost so se v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu udeležili celodnevnega usposabljanja s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Usposabljanje je izvedla Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje in je bilo namenjeno krepitvi pripravljenosti ministrstva na učinkovito odzivanje ob nesrečah.

Program usposabljanja je bil zasnovan z mislijo na tiste uslužbence, ki aktivno sodelujejo pri odzivih na naravne in druge nesreče. S tem je ministrstvo zvišalo raven operativne pripravljenosti za ukrepanje v primeru aktivacije enega izmed državnih načrtov zaščite in reševanja.

Udeleženci so se med predavanji seznanili z različnimi ključnimi temami s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Na začetku so spoznali vrste ogroženosti, s katerimi se sooča Republika Slovenija, ter postopke priprave ocen ogroženosti, ki so temelj za načrtovanje ukrepov zaščite, reševanja in pomoči. Predstavljena je bila tudi organiziranost nacionalnega sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno s pristojnostmi posameznih organov, zaščitnimi ukrepi, postopki alarmiranja ter organizacijo sil in sredstev za zaščito, reševanje in pomoč. 

Posebno pozornost je usposabljanje namenilo vlogi Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter njenim nalogam pri vodenju aktivnosti v primeru naravnih in drugih nesreč. Udeleženci so pridobili vpogled v uporabo informacijskih sistemov za odziv na nesreče ter v postopke evidentiranja pripadnikov civilne zaščite, kar je ključno za organizirano odzivanje v kriznih razmerah. 

Predavanjem je sledil terenski ogled vadbišč Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje, kjer se urijo pripadniki sil za zaščito, reševanje in pomoč. Ogled je javnim uslužbencem ministrstva omogočil vpogled v realne pogoje usposabljanja reševalnih enot, kar je dodatno osvetlilo operativni vidik delovanja sistema zaščite in reševanja v praksi. 

Usposabljanje je potekalo v skladu z načeli in usmeritvami, določenimi v državnih načrtih zaščite in reševanja, ki jih pripravlja Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje na podlagi ocen ogroženosti in strateških usmeritev Vlade Republike Slovenije. Ti načrti določajo organizacijo odzivanja, potrebne sile in sredstva, zaščitne ukrepe ter postopke opazovanja, obveščanja in alarmiranja. Celovit pristop k načrtovanju in izvajanju zaščite ter reševanja je ključen za zagotavljanje učinkovite zaščite prebivalstva, okolja, premoženja in kulturne dediščine. 

Ministrstvo za solidarno prihodnost se zaveda pomena stalnega vlaganja v znanje, usposobljenost in pripravljenost svojih zaposlenih. Prav usposabljanja, kot je bilo to na Igu, pomembno prispevajo h krepitvi institucionalne odpornosti ter omogočajo hitrejši, bolj usklajen in strokovno podprt odziv ob morebitnih naravnih in drugih nesrečah.