Objavljen pravilnik, ki ureja označevanje vira sofinanciranja v obdobju 2023-2027
Upravičenci morajo na svojih spletnih straneh, družbenih omrežjih, informativnih ter promocijskih gradivih namenjenih javnosti in pa na svojem sedežu ali lokaciji izvajanja projekta, na ustrezen način jasno navesti, da je projekt sofinanciran iz sredstev Evropske unije in Republike Slovenije. To vključuje uporabo ustreznih logotipov, navedbo vira sofinanciranja ter spoštovanje predpisanih grafičnih in vsebinskih smernic. Cilj pravilnika je zagotoviti preglednost porabe javnih sredstev ter informirati javnost o podpori skupne kmetijske politike.
Bistvene novosti pravilnika vključujejo:
- Ukinitev označevanja tehnične pomoči (TP): Ker označevanje ni obvezno na podlagi evropske zakonodaje, se ukinja iz predpisa, bo pa v prihodnje urejeno v internih dokumentih ministrstva in se bo še naprej izvajalo, a v ožjem obsegu.
- Ukinitev logotipa LEADER: Po priporočilih Evropske komisije se logotip LEADER ukinja, saj bi to pomenilo dvojno označevanje virov financiranja. Ministrstvo bo sledilo novim smernicam Komisije, ki uvajajo oblikovno prenovljen znak LEADER, in sicer kot priporočljiv.
- Jasnejša opredelitev označevanja ukrepa LEADER: Bolj jasno so določeni načini označevanja podpore za upravljanje lokalnih akcijskih skupin (LAS) in projektov.
- Poenostavitev pravil za postavitev tabel: Odpravlja se delitev operacij glede na vrsto naložb. Tablo bodo po novem - ne glede na vsebino naložbe - postavljali upravičenci s podporo nad 50.000 evrov na operacijo, upravičenci v okviru intervencije IRP26 LEADER s podporo nad 10.000 evrov na projekt in pa pisarne LAS, ki so prejele podporo za upravljanje LAS.
- Natančnejša določitev označevanja dokumentov: Jasneje je opredeljeno, kateri dokumenti in komunikacijska gradiva morajo biti označeni z logotipi, npr. vabila in sporočila namenjena javnosti, medtem ko interni dokumenti upravičenca kot so naročilnice, liste prisotnosti ipd. tega ne zahtevajo.
- Trajanje obveznosti označevanja: Novi pravilnik določa jasnejše časovne okvire, v katerih mora biti označevanje prisotno, kar vključuje obdobje trajanja projekta in določeno obdobje po zaključku.
- Prehodne določbe: Uvedene so prehodne določbe, ki omogočajo, da se postopki, začeti po starem pravilniku, zaključijo v skladu z novim pravilnikom, ter določajo prenehanje veljavnosti starega pravilnika z uveljavitvijo novega.
Podrobnejša navodila vključno z obveznimi logotipi v ustreznih formatih in primeri pravilne označitve bodo v kratkem objavljeni na spletni strani skp.si.
Pravilnik je objavljen v Uradnem listu RS in je dostopen na portalu Pravno-informacijskega sistema Republike Slovenije.