Falcon že deset let vključen v prevoze organov za presaditev
Tako je 2. maja minilo deset let od prvega prevoza organa za presaditev, ki ga je opravila posadka Slovenske vojske s falconom.
Predstavniki Slovenske vojske, Ministrstva za obrambo, Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in Slovenija-transplanta so danes na Brniku poudarili, da je letalski prevoz organov ter tkiv za presaditev bistveno prispeval k večji varnosti in učinkovitejši logistiki. Ob transplantacijah je namreč vsak trenutek pomemben.
Leti za potrebe Slovenija-transplanta imajo oznako medicinski let, zato imajo prednost pred drugimi letalniki, je povedal pilot major Janko Kene. Po vzletu jim kontrolorji letenja omogočijo čim bolj neposredno letenje na ciljno destinacijo, da je tudi čas letenja krajši. Čim krajši čas prevoza je ključen predvsem pri prevozu srca.
Prim. Danica Avsec, dr. med., ki je zavod vodila 20 let in je tudi podpisnica prve pogodbe z Ministrstvom za obrambo, je povedala, da je deset let sodelovanja z vojaškimi piloti in celotno odgovorno ekipo Slovenske vojske Slovenija-transplantu prineslo boljšo in lažjo organizacijo dela, pacientom prejemnikom, zdravljenim v UKC Ljubljana, večjo kakovost organa za presaditev in »vsem nam spoznanje, da lahko uporabimo vojaške resurse tudi v najbolj človekoljubne namene. V desetih letih smo v skupnem sodelovanju omogočili zdravljenje in rešili že številna življenja. Želimo si, da bi se naše sodelovanje in prevozi s falconom nadaljevali tudi v prihodnosti z enako intenziteto in navdušenjem, kot se je dogajalo v prvem desetletju tako na vaši strani kot strani Slovenija-transplanta in UKC Ljubljana, kjer organ sprejmejo in presadijo prejemniku«.
Generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug je sodelovanje s Slovensko vojsko označil kot izjemno in nepogrešljivo: »To je jasen dokaz, da sta obrambni in zdravstveni sistem neločljivo povezana.«
Minister za obrambo mag. Borut Sajovic je poudaril, da so človeška življenja neprecenljiva: »Zgodba o prevozu organov in tkiv za presaditve govori več stvari. Imamo izjemno medicinsko osebje, ki zmore, zna in hoče. Imamo Slovensko vojsko, ki opravlja tudi dvonamenske naloge za Slovenija-transplant in helikoptersko reševanje. In tu je še skupina držav v Eurotransplantu. Skupaj opravljajo odlično delo.«
Do 5. maja 2025 so posadke Slovenske vojske prepeljale 118 organov za presaditev in protistrup, ob tem pa so naletele približno 300 ur.
Video posnetek novinarske konference si lahko ogledate na Youtube kanalu Ministrstva za obrambo.

Predstavniki Slovenske vojske, Ministrstva za obrambo, UKC Ljubljana in Slovenija-transplanta so danes na Brniku poudarili, da je letalski prevoz organov ter tkiv za presaditev bistveno prispeval k večji varnosti in učinkovitejši logistiki | Avtor: Zvone Vrankar