Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sodelujte pri oblikovanju prihodnosti evropske kulturne politike

Evropska komisija pod vodstvom komisarja za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport Glenna Micallefa pripravlja nov strateški okvir za kulturno politiko Evropske unije (EU) – Kulturni kompas za Evropo (angleško Culture Compass). Gre za nezakonodajno pobudo, ki bo določila smernice prihodnje kulturne politike EU. Rok za oddajo mnenj in predlogov je 13. maj 2025.
Infografika na kateri je napis: Poziv Evropske komisije »Kulturni kompas za Evropo« vabi k soustvarjanju prihodnosti evropske kulturne politike.

Poziv k soustvarjanju prihodnje strateške usmeritve evropske kulturne politike | Avtor: Ministrstvo za kulturo

Zakaj je to pomembno?

Kulturni kompas bo:

  • povezal obstoječe kulturne programe EU,
  • izboljšal dostop do kulture,
  • spodbudil konkurenčnost kulturnih in ustvarjalnih sektorjev,
  • ter odgovoril na sodobne izzive, kot so digitalizacija, umetna inteligenca, trajnost, socialna vključenost.

Gre za pomemben korak k usklajeni, vključujoči in trajnostni kulturni politiki EU, ki bo temeljila na potrebah in viziji vseh deležnikov – od samozaposlenih ustvarjalcev do javnih zavodov, lokalnih skupnosti in civilne družbe.

Kdo lahko sodeluje?

Komisija v okviru pobude vabi vse deležnike na področju kulture – kulturne in kreativne industrije, javne in nevladne institucije, lokalne skupnosti, strokovnjake, ustvarjalce, kulturne delavce, posameznike –, da sodelujejo v javnem posvetovanju preko poziva k predložitvi dokazov (angleško Call for Evidence). Komisija namreč s tovrstnim pozivom k predložitvi dokazov opredeli področje uporabe pomembne nove politike.

Vaše znanje, izkušnje in konkretni predlogi iz prakse so ključni za oblikovanje strategije, ki bo resnično odražala potrebe kulturnega sektorja po vsej Evropi.

Cilji Kulturnega kompasa:

  • opredeliti skupna načela in cilje kulturne politike EU, skladne z drugimi prioritetami EU in glavnimi pobudami Evropske komisije;
  • zagotoviti večjo skladnost in doslednost med finančnimi instrumenti EU, ki podpirajo kulturo, ter skladnost s temeljnimi politikami in zakonodajnimi okviri;
  • omogočiti usklajeno odzivanje držav članic in Komisije na nove izzive ob spoštovanju subsidiarnosti in raznolikosti;
  • usmerjati prihodnje ukrepe v podporo kulturi na vseh področjih politike, da bi kulturnim in ustvarjalnim sektorjem in industrijam zagotovili oprijemljive koristi ter povečali pozitivni učinek kulture na različnih področjih;
  • omogočiti reden strukturiran dialog z deležniki na področju kulture na ravni EU;
  • omogočiti spremljanje in pregled napredka, da bi prispevali k vzpostavitvi boljše, z dokazi podprte podlage za oblikovanje kulturne politike.

O kulturnem kompasu so razpravljali tudi ministri za kulturo EU na neformalnem srečanju v Varšavi med 7. in 8. aprilom, na katerem je ministrica dr. Asta Vrečko v razpravi poudarila pomen treh ključnih področij: izboljšanja delovnih pogojev in socialnega položaja kulturnih delavcev, trajnostne naravnanosti kulturnih politik ter večje vloge kulture pri zunanjih odnosih Evropske unije, ki jih na Ministrstvu za kulturo obravnavamo tudi v novem Nacionalnem programu za kulturo.

Kako sodelovati?

Prispevajte k oblikovanju kulturne politike, ki bo spodbujala ustvarjalnost, enakost in trajnost v skupnem evropskem prostoru.