Ministrica Čalušić: Mladim kmetom želimo postaviti dobre temelje
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vsako leto razpisuje javne razpise, s katerimi dodeljuje zagonsko podporo za mlade kmete. Odzivi na prva dva javna razpisa so bili pod pričakovanji: odobrenih je bilo 11 od 28 milijonov evrov sredstev. Da bi se jih na razpise lahko prijavilo več, ministrstvo predlaga znižanje spodnjega vstopnega praga za posebno skupino mladih kmetov, ki kmetujejo na kmetijah z manj kot 12 tisoč evrov standardnega prihodka, in dvig zgornjega vstopnega praga na 700 tisoč evrov standardnega prihodka. S tem bi bil krog potencialnih upravičencev zelo razširjen z namenom, da bi bila sredstva, ki so rezervirana za mlade kmete, bolje počrpana. Da bi kar največ mladih pritegnilo k temu, da prevzamejo kmetije ter nadaljujejo s kmetijsko dejavnostjo in pridelavo hrane, je ministrstvo tudi predlagalo podaljšanje roka za prijavo na javni razpis za zagonsko podporo za mlade prevzemnike. Oddaja vlog na javni razpis bo letos tako trajala dobre štiri mesece. Sredstva, ki so doslej ostala neporabljena, ostajajo za namen podpor mladim kmetom. Mladim prevzemnikom je v Strateškem načrtu skupne kmetijske politike 2023–2027 sicer namenjenih 56.491.360 evrov.
Mladi kmetje imajo sicer posebne ugodnosti tudi v okviru naložbenih intervencij (dodatne točke v okviru meril za izbor vlog, dodatnih 20 odstotkov deleža podpore), na voljo jim je Dopolnilna dohodkovna podpora za mlade kmete, v okviru pristopa LEADER lahko sooblikujejo strategije lokalnega razvoja, njim so namenjena tudi posebna izobraževanja s področja upravljanja kmetijskih gospodarstev, finančnih spretnosti, digitalizacije, novih tehnologij pridelave in predelave in podobno. ZSPM je kot članica Sveta za kmetijstvo in razvoj podeželja, ki daje mnenja o pomembnejših odločitvah, redna sogovornica ministrstva. Sodelovala je tudi pri akcijskem načrtu za mlade kmete 2024–2030, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela lani. Aktivnejše izvajanje dejavnosti ministrstvo predvideva v drugi polovici letošnjega leta, z njimi pa bo dodatno prispevalo h generacijski prenovi. Akcijski načrt bo tudi del strategije za podporo mladim kmetom v smislu finančnih spodbud, dostopa do zemljišč in olajšanja prevzema kmetij.
Ministrica Mateja Čalušić je poudarila:
Pomembno je, da na ministrstvu skupaj z mladimi postavimo dobre temelje, da odgovorimo na vprašanja, kaj je treba urediti, da bi se jih za poklic kmeta odločalo več in potem ukrepamo naprej.
Ministrstvo si sicer prizadeva, da bi tudi prek šolskega sistema vplivali na to, kako se v družbi dojema poklic in poslanstvo kmeta, mlade pa posebej nagovarja tudi s kampanjo Lepo je biti kmet.
Vključevanje mladih kmetov kot ključnega dela generacijske prenove močno poudarja tudi vizija Evropske komisije o prihodnosti kmetijstva in hrane. Priprava vizije razvoja slovenskega kmetijstva bo potekala v štirih fazah, v katere bodo prek spletnih anket in fokusnih skupin vključeni tudi mladi kmetje. Priprava končnega besedila vizije in posredovanje v sprejem vladi je predvideno za jesen. Cilj vizije EU je sicer zagotoviti stabilnost kmetijskega poklica, pravične dohodke in bolj ciljno usmerjeno javno podporo, da bi mladi lažje vstopali v kmetijstvo.
Na 12. Agrobiznis konferenci so razglasili tudi zmagovalce natečaja Najboljši agro podjetnik 2025. Priznanje za najbolj inovativen izdelek po izboru strokovne komisije je dobila Pivka Perutninarstvo za izdelke blagovne znamke Njami. Kot najboljši podjetniki v kmetijstvu po izboru strokovne komisije je bila izbrana skupina Hudo Dobro iz Renkovcev za učinkovit poslovni model zavoda za razvoj lokalnih skupnosti. Za najboljši primer kratke verige po izboru strokovne komisije je bila izbrana Kmetijsko-gozdarska zadruga Idrija za povezovanje in podporo kmetijam v idrijsko-cerkljanskem hribovju. Priznanja jim je podelil varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Branko Ravnik.