Kako spremeniti prakse na področju upravljanja s kadri za povečanje zadovoljstva zaposlenih
Standardna raziskava Evropske unije o delovnem okolju in zadovoljstvu javnih uslužbencev v organih državne uprave se na pobudo Luksemburga izvaja v sodelovanju z Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Projekt z izvedbo raziskave se je začel septembra 2023, v njem pa sodeluje devet držav – poleg Slovenije še Bolgarija, Belgija, Hrvaška, Latvija, Litva, Luksemburg, Slovaška in Nizozemska. Pred pripravo končnega poročila bo OECD v vseh sodelujočih državah izvedel delavnice, na katerih bodo udeleženci pregledali rezultate, izmenjali ideje in oblikovali predloge za oblikovanje prihodnjih praks na področju upravljanja s kadri.
V Sloveniji se delavnica izvaja danes. V imenu državnih organov se je udeležujejo generalni sekretarji, vodje kadrovskih služb in nacionalni koordinatorji ankete. Realnost se je spremenila, hitre tehnološke in družbene spremembe prinašajo tudi spremenjena pričakovanja zaposlenih, za kar so potrebne spremembe na področju upravljanja s kadri, tudi v državni upravi, je bilo slišati.
»Če želimo ostati konkurenčni na trgu dela ter privabiti in zadržati sposobne, predane in motivirane javne uslužbence, potrebujemo več kot le dobre namene,« je povedala državna sekretarka na Ministrstvu za javno upravo Mojca Ramšak Pešec in pojasnila, da na ministrstvu že pripravljamo novo strategijo ravnanja s kadri v državni upravi do leta 2030, s ciljem, da z načrtnim, premišljenim in trajnostno usmerjenim delom ustvarimo privlačno, razvojno usmerjeno in učinkovito državno upravo. »Ob tem želimo v ospredje postaviti inovativne pristope pri ravnanju s kadri, ki presegajo tradicionalne metode in v središče postavljajo človeka. Poudarek dajemo razumevanju posameznika – njegovih vrednot, kompetenc in potencialov. Za oblikovanje učinkovitih politik na področju kadrov pa potrebujemo trdne temelje. Eden ključnih je oblikovanje odločitev, ki temeljijo na dejanskih podatkih in na resničnih potrebah zaposlenih. Zato ima danes predstavljeno poročilo o pilotni raziskavi delovnega okolja in zadovoljstva javnih uslužbencev izjemno vrednost. Gre za prvi pomemben korak k boljšemu razumevanju razmer v katerih delujemo,« je današnjo predstavitev, delavnico in razpravo ovrednotila državna sekretarka.
Dogodek, ki ga organizira Ministrstvo za javno upravo, je prostor za izmenjavo idej, oblikovanje skupnega razumevanja ključnih izzivov in skupno prepoznavanje ter vrednotenje potencialnih pobud na področju upravljanja s kadri. Namenjen je krepitvi razumevanja, kako je mogoče podatke iz anket med zaposlenimi uporabiti za podporo praksam na tem področju ter poglobljeni obravnavi ugotovljenih vprašanj in oblikovanju prihodnjih praks.
»Tovrstne raziskave so pomemben vir podatkov, saj nam pokažejo realno stanje, brez olepševanja. Seveda so odgovori subjektivni, ampak ravno to je namen – da se javni uslužbenci lahko izrazijo in da so slišani,« je povzel generalni direktor Direktorata za javni sektor Peter Pogačar in dodal, da ni dovolj, da rezultate zgolj analiziramo, ampak da jih tudi uporabimo pri načrtovanju kadrovskih politik. »Namen te raziskave ni sodba, ampak spodbuda in priložnost, da ustvarjamo delovno okolje, prilagojeno zaposlenim.«
Uvodoma sta Ayeesha Abbasi in Francois Villeneuve iz Direktorata za javno upravljanje OECD udeležencem predstavila preliminarne podatke za Slovenijo, v popoldanskem delu dogodka pa bodo predstavniki različnih organov državne uprave v skupinah reševali posamezne naloge in konkretne izzive na področju upravljanja z zaposlenimi, pri čemer se bodo osredotočali na izzive kot so upravljanje in vodenje, učenje in razvoj, zavzetost, dobro počutje na delovnem mestu, kako upravljati s starejšimi zaposlenimi, kako z mlajšimi in podobno. Predstavljene bodo tudi dobre prakse drugih držav članic EU in OECD.