Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

EU kot celina umetne inteligence: priložnosti, pobude in odprta posvetovanja

Evropska komisija je 9. 4. 2025 objavila Akcijski načrt za celino UI - ambiciozen strateški dokument, s katerim želi EU utrditi svojo vlogo vodilne svetovne sile na področju UI. Načrt sloni na petih ključnih stebrih: infrastrukturni zmogljivosti, dostopu do podatkov, pospeševanju uporabe umetne inteligence, razvoju znanja in veščin ter vzpostavitvi učinkovite in sorazmerne regulative.

Med osrednjimi pobudami izstopa vzpostavitev mreže UI tovarn in načrtovanje prvih UI giga-tovarn, ki bodo omogočale raziskave in razvoj z uporabo najzmogljivejših evropskih superračunalnikov. V okviru te pobude bo delovala tudi Slovenska UI tovarna (SLAIF), ki bo nadgradila obstoječi sistem VEGA in podprla uporabo UI na področjih, kot so energetika, zdravstvo, biotehnologija, okolje in digitalna družba. Poleg tega Evropska komisija s pobudo InvestAI načrtuje vzpostavitev do petih UI giga-tovarn, ki bodo temeljile na več kot 100.000 specializiranih procesorjih ter s tem omogočile razvoj najnaprednejših modelov UI in okrepile evropsko tehnološko suverenost na področju čipov in superračunalništva.

Posebna pozornost je namenjena tudi vzpostavitvi podatkovnih laboratorijev (Data Labs), ki bodo delovali znotraj UI tovarn in se povezovali z evropskimi podatkovnimi prostori, kot so zdravstvo, energetika in jezikovne tehnologije. Ti laboratoriji bodo razvijalcem omogočali dostop do kakovostnih, interoperabilnih in zanesljivih podatkov za učenje modelov umetne inteligence.

V pripravi je tudi nova strategija Apply AI, ki bo usmerjena v pospešitev uporabe umetne inteligence v strateško pomembnih sektorjih, kot so industrija, javna uprava, zdravstvo, mobilnost, kmetijstvo in druge panoge, kjer ima Evropa močno znanje in konkurenčno prednost. Ključno vlogo pri tem bodo igrala Digitalna inovacijska stičišča, ki bodo podpirala podjetja pri uvajanju UI rešitev.

Na področju znanja in veščin bo EU vzpostavila AI Skills Academy, ki bo nudila štipendije, vajeniške programe, sheme za ženske v IT ter certificirane študijske programe s poudarkom na generativni UI. Vzporedno bo zaživel tudi evropski raziskovalni svet za UI (RAISE), ki bo podpiral razvoj novih znanstvenih pristopov in uporabo UI v raziskavah.

Nenazadnje pa načrt predvideva tudi okrepitev podpore pri uveljavljanju UI zakonodaje (Uredba o UI). V ta namen bo v okviru evropskega Urada za UI vzpostavljen servisni center, ki bo zlasti malim in srednjim podjetjem ter razvijalcem nudil praktično pomoč, orodja in odgovore na vprašanja v zvezi z uporabo zakonodaje, s ciljem poenostavitve skladnosti in spodbujanja zaupanja v UI tehnologije.

Javna posvetovanja: vključite svoj glas!

Evropska komisija je ob tej objavi odprla več pomembnih posvetovanj, kjer vabijo strokovnjake, organizacije in širšo javnost k sodelovanju:

1. Prihodnost politik na področju oblaka in umetne inteligence v EU

Cilj je oblikovanje zakonodajnih pogojev za podporo večji kapaciteti podatkovnih centrov, z večjo učinkovitostjo in geografsko razpršenostjo po EU.

2. Strategija Apply AI in uporaba UI v znanosti

Zbirajo se stališča glede prednostnih sektorjev, regulatornih izzivov, potrebnih ukrepov in predlogov za strategijo.

3. Evropska strategija za umetno inteligenco v znanosti – pot do Evropskega sveta za raziskave na področju umetne inteligence

Evropska komisija s pobudo želi okrepiti uporabo umetne inteligence v znanstvenih raziskavah in vzpostaviti evropski raziskovalni svet, ki bo spodbujal razvoj in inovacije na tem področju.