Dnevi slovenske informatike uspešno povezali stroko, gospodarstvo in prihodnost digitalne Slovenije

Dnevi slovenske informatike 2025 | Avtor: Tadej Majhenič
Dogodek, ki ga je organiziralo Slovensko društvo Informatika v sodelovanju z Ministrstvom za digitalno preobrazbo, je ponudil vpogled v ključne trende, prelomne projekte in najnovejše tehnologije, ki oblikujejo digitalno prihodnost Slovenije in širše.
Pester program z aktualnimi temami
Konferenca je ponudila bogat strokoven program, ki je zajemal ključne trende in prelomne projekte, ki sooblikujejo digitalno prihodnost Slovenije. Udeleženci so imeli priložnost prisluhniti vrhunskim strokovnjakom iz Slovenije in tujine, sodelovati na interaktivnih okroglih mizah in se seznaniti z najnovejšimi tehnologijami ter inovativnimi rešitvami. Med ključnimi temami so izstopale umetna inteligenca, kibernetska varnost, internet stvari, veliki podatki, digitalna transformacija podjetij, digitalna pismenost ter vključevanje vseh v digitalno družbo.
Udeležence je nagovorila tudi ministrica za digitalno preobrazbo, mag. Ksenija Klampfer, ki je poudarila, da gre za osrednji strokovni dogodek na področju informatike v Sloveniji in ima pomembno vlogo pri prenosu znanja, spodbujanju sodelovanja in širjenju dobrih praks – tako v javni upravi kot v širši družbi. "Verjamem, da bomo z znanjem, sodelovanjem in pogumom uspeli uresničiti vizijo digitalne Slovenije – takšne, ki bo tehnološko napredna, a hkrati globoko človeška."
V sodelovanju z Arnesom in ekipo Odprti podatki Slovenije (OPSI) je potekal študentski HackathON, kjer so mladi talenti razvijali inovativne rešitve na področju digitalizacije. Udeleženci so se pomerili v reševanju izzivov, kot so vesoljski izziv, zdravje in dobro počutje, deforestacija, naravne nesreče in onesnaženost. Najboljše ekipe so bile nagrajene za svoje izjemne dosežke in kreativne ideje.
Podeljena je bila tudi DigiNagrada 2025 za najboljšo povezovalno IT rešitev z upoštevanjem Digitalnega kompasa. Nagrado je prejela Pošta Slovenije, Transformacija Kontaktnega centra s pomočjo umetne inteligence ter Mestna občina Kranj, Uvedba sistema mestne kartice – CeKR. S svojo rešitvijo so izstopali po inovativnosti, uporabnosti in prispevku k digitalni preobrazbi družbe.
Ob zaključku uspešnega DSI 2025 z veseljem napovedujemo Dneve slovenske informatike 2026, ki bodo ponovno platforma za izmenjavo idej, povezovanje in kreiranje digitalne prihodnosti Slovenije. V prihodnjem letu se bomo osredotočili na najnovejše tehnološke preboje, inovativne pristope in strateške usmeritve za nadaljnji razvoj informacijske družbe. Še naprej bomo spodbujali sodelovanje med akademsko sfero, gospodarstvom in javno upravo ter aktivno vključevali mlade talente in študente.