Svetovni dan boja proti raku
Tudi letos, 4. februarja 2025, obeležujemo svetovni dan boja proti raku. Med največjimi zdravstvenimi izzivi na delovnih mestih v Evropi in po svetu ostaja rak, povezan z delom, zato je ozaveščanje in ukrepanje na tem področju še toliko bolj pomembno.
Po podatkih Evropske komisije (2020) je bilo v Evropski uniji vsako leto prijavljenih približno 120.000 novih primerov raka, povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim snovem pri delu, pri čemer je zaradi tega umrlo približno 80.000 ljudi letno.
Po podatkih Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu je rak glavni vzrok smrti, povezanih z delom, v Evropski uniji. Več kot 50 odstotkov vseh smrtnih primerov zaradi poklicnih tveganj je posledica poklicnega raka (Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (2022) ter Kuhl in Lisser (2022) in angleško Chemicals — European Environment Agency, vsebina v angleškem jeziku).
Po podatkih Eurostata (2021) se v Evropi letno proizvede več kot 30 milijonov ton rakotvornih, mutagenih in za razmnoževanje strupenih snovi. Poleg kemikalij pa obstajajo tudi biološki, fizikalni in organizacijski dejavniki, ki lahko prispevajo k nastanku raka. Nekatere vrste raka, povezanega z delom (na primer pljučni rak in mezoteliom) imajo visoko stopnjo umrljivosti.
Zaradi obsežne izpostavljenosti delavcev so vse glasnejši pozivi k usklajenemu ukrepanju za zaščito njihovega zdravja in izboljšanje delovnih pogojev. Na evropski ravni se zato sprejemajo nove pobude za zmanjšanje izpostavljenosti rakotvornim snovem ter tveganim organizacijskim razmeram, s ciljem omejiti škodljive posledice za zdravje.
Podrobnejše in posodobljene informacije so na voljo v objavljenem prispevku Rak, povezan z delom, dostopne na spletni strani Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu (angleško Work-related cancer - OSHwiki | European Agency for Safety and Health at Work, vsebina v angleškem jeziku). Poleg pregleda nevarnosti in tveganj poklicne izpostavljenosti, zakonodaje in ukrepov politike ponuja tudi posodobljen vpogled v preventivne ukrepe. Ti vključujejo:
- preprečevanje (izogibanje uporabi rakotvornih snovi) in nadomeščanje z neškodljivimi sredstvi,
- tehnično-organizacijske in osebne rešitve,
- primere dobrih praks in smernice,
- možnosti zdravljenja, rehabilitacije in vračanja na delo.