Državni sekretar Štucin v Taškentu izrazil interes za okrepitev političnega dialoga z Uzbekistanom
V luči prihajajoče 30. obletnice vzpostavitve diplomatskih odnosov med Slovenijo in Uzbekistanom sta sogovornika izrazila interes za nadaljnjo krepitev političnega dialoga in gospodarskega sodelovanja. Državi že odlično sodelujeta na področju farmacevtske industrije, športa in umetne inteligence, veliko priložnosti pa je še v informacijsko-komunikacijskih tehnologijah, infrastrukturi in kmetijstvu. »Slovenija si prizadeva za okrepitev političnega dialoga z Uzbekistanom. Želimo si tudi povečati našo diplomatsko prisotnost v Srednji Aziji,« je povedal državni sekretar Štucin.
Sogovornika sta med drugim še izmenjala stališča o aktualnih mednarodnih temah, s poudarkom na razmerah v Afganistanu in na Bližnjem vzhodu ter o sodelovanju z EU. Strinjala sta se, da je za reševanje izzivov ključnega pomena spoštovanje mednarodnega prava in multilateralizem.
Državni sekretar Štucin se je srečal z vodjo delegacije EU Toivom Klaarom, s katerim je govoril o varnostnih razmerah v državi in regiji, sodelovanju med EU in Uzbekistanom ter v okviru Varnostnega sveta Združenih narodov. Pogovor s predstavnikom Urada predsednika Uzbekistana Abdulazizom Khafizovičem Kamilovom pa je bil osredotočen na predviden obisk predsednika Uzbekistana v Ljubljani in na analizi dogajanja v regiji Srednje Azije.
Državni sekretar se je ob robu konzultacij v Taškentu srečal še s prvim namestnikom Senata Uzbekistana Safoyevom Solikhkovichem, s katerim sta govorila o možnostih sodelovanja med slovenskimi in uzbekistanskimi univerzami. Program Erasmus+ med državama že deluje, uzbekistanska stran pa je izrazila željo po okrepljenem sodelovanju. Po sestanku je imel državni sekretar za študente Ekonomske univerze v Taškentu še predavanje z naslovom Slovenija in njena zunanja politika, v katerem se je osredotočil predvsem na Slovenijo kot članico Varnostnega sveta Združenih narodov, prihodnost EU in njenega sodelovanja z drugimi regijami sveta in na slovenske odnose z državami Srednje Azije.
Nazadnje se je državni sekretar sestal še z direktorjem inštituta za zakonodajo Mir-Kbarjem Rakhmankulovom. Direktor je predstavil delo inštituta in opisal odlično delo slovenskih strokovnjakov, ki pomagajo in izobražujejo uzbeške oblasti o učinkoviti implementaciji zakonodaje.