Obisk delegacije Konzorcija za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov v Sloveniji
V sklopu obiska so se predstavniki konzorcija srečali s ključnimi japonskimi deležniki na področju vodikove tehnologije, avtomobilskega sektorja in visokih tehnologij. To predstavlja pomemben korak pri krepitvi gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Japonsko in pospešitvi razvoja tovrstne tehnologije v Sloveniji.
Obisk se je začel v mestu Kobe pri podjetju Kawasaki Heavy Industries (KHI), kjer je bila delegaciji predstavljena njihova strategija na področju vodika ob ogledu njihovih inovativnih vodikovih zmogljivosti v objektu Hy Touch Kobe. Srečanje je bilo osredotočeno na prenos dobrih praks pri razvoju vodikovih tehnologij.
Delegacija se je sestala tudi s predstavniki Univerze Yamanashi ter obiskala tamkajšnje demonstracijske projekte, povezane z vodikom. Predstavili so jim projekt Yamanashi Hydrogen Demonstration Project, ki vključuje razvoj prihodnjih energetskih sistemov.
V mestu Nagoya so člani delegacije obiskali podjetje Toyota Motor Corporation, kjer so si ogledali napredne tehnologije za gorivne celice in vodikove sisteme, vključno z vodikovo polnilno infrastrukturo. Srečanje je bilo posvečeno izmenjavi izkušenj pri razvoju trajnostne mobilnosti.
V prefekturi Fukushima je delegacija obiskala FH2R (Fukushima Hydrogen Energy Research Field), raziskovalno središče za vodik, pri katerem sodeluje tudi agencija NEDO.
Prav tako so člani delegacije v mestu Kawasaki obiskali podjetje Toshiba, kjer so bile predstavljene razvojne projekcije, kar predstavlja izhodišče za potencialno prihodnje sodelovanje.
Ob koncu programa celotne delegacije 22. novembra smo na Veleposlaništvu Republike Slovenije na Japonskem priredili sprejem za člane delegacije. Veleposlanik Jurij Rifelj je ob tej priložnosti izpostavil pomen slovensko-japonskega poslovnega sodelovanja ter zagotovil nadaljnjo podporo veleposlaništva aktivnostim konzorcija.
Obisk delegacije Konzorcija za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov zaradi svoje visokotehnološke usmeritve predstavlja pomemben kakovosten premik v smeri sodelovanja držav na področju visokih tehnologij in zelenega prehoda. Hkrati obisk predstavlja nastavek za konkretne oblike poslovnega sodelovanja med Slovenijo in Japonsko.
Zunaj programa celotne delegacije je 26. novembra 2024 potekalo še srečanje na japonskem Ministrstvu za infrastrukturo, promet in turizem (MLIT). Japonskim sogovorcem je bil predstavljen slovenski avtomobilski grozd, s poudarkom na možnosti o sodelovanju med avtomobilskima industrijama obeh držav.