Skoči do osrednje vsebine

Napredek pri projektu Digitalni prehod na področju kmetijstva, prehrane in gozdarstva

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO), ukrepa Digitalni prehod na področju kmetijstva, prehrane in gozdarstva, kjer je končni prejemnik Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pripravili številne posodobitve. Cilj je, doseganje mejnikov in sicer prvega do 31. decembra 2024 in drugega do 30. junija 2026.

V ukrep Digitalni prehod na področju kmetijstva, prehrane in gozdarstva, kjer je končni prejemnik sredstev ministrstvo, so uvrščeni naslednji projekti:

  • eGozdarstvo;
  • Vzpostavitev orodja za trajnostno spremljanje kmetijskih aktivnosti na ravni kmetije;
  • Vzpostavitev podatkovnega skladišča na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Na projektu eGozdarstvo je bil v teh dneh dosežen prvi mejnik poimenovan e-Opremljenost. Nabavila se je e-oprema pri vseh pogodbenih strankah sporazuma: Zavod za gozdove Slovenije, Gozdarski inštitut Slovenije in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (računalniki, ostala e-oprema, licence, oprema za zajem podatkov in terenski zajem podatkov ...), izvedle so se potrebne investicije za izboljšanje in dostopnost sistemov Zavoda za gozdove po celotni Sloveniji z nadgradnjo informacijske infrastrukture (nadgradnja elektro in UTP instalacij), izvedla so se strokovna in administrativna opravila, pripravila se je prva faza reform predpisov s področja gozdarstva in lovstva ter izvedle zaposlitve na projektu. Vzporedno z izvajanjem prvega mejnika pa že potekajo aktivnosti v zvezi z drugim mejnikom, ki prinaša vzpostavitev e-storitev: Gozdarski informacijski sistem in Aplikacija e-Gozd.

Na projektu Vzpostavitev orodja za trajnostno spremljanje kmetijskih aktivnosti na ravni kmetije je bilo na vsebinskem sklopu "pedološka karta" določenih 150 vzorčnih lokacij za izkop, opis, analizo in klasifikacijo pedoloških profilov. Zasnovan je optimalni sistem vzdrževanja, upravljanja in dostopnosti Pedološke karte ter vzdrževanje, nadgradnja in upravljanje Pedološke karte za potrebe kmetijstva. Pripravljen je predlog prilagoditve, dostopnosti in umeščanje Pedološke karte kmetijskih zemljišč za vzpostavitev digitalizacije kmetijstva. Izdelana je metodologija za izdelavo oz. nadgradnjo pedološke karte. Izdelana je bila Klasifikacijo tal Slovenije 2024 (KTS2024), ki se bo uporabljala pri opisovanju talnih profilov in pri poimenovanju tipov tal (talnih sistematskih enot – TSE) in za tvorbo talnih kartografskih enot.

Na vsebinskem sklopu "Fast Tool - SI FAST" je izvajalec pripravil in predal dokumente, ki so podlaga za izdelavo računalniške aplikacije. Zunanje module za delovanje izven Centralnega komunikacijskega omrežje državne uprave (HKOM) bodo uporabljali kmetje in kmetijski svetovalci, module notranjega omrežja pa bodo uporabljali zaposleni na ministrstvu. Na podlagi poslovne arhitekture oz. funkcionalne dekompozicije je bil določen seznam potrebnih gradnikov, poslovnih procesov, spletnih servisov in integracij. Na podlagi teh specifikacij so določeni potrebni tehnološki standardi in tehnološke specifikacije za izvedbo ter tehnološka arhitektura sistema. Na vsebinskem sklopu "Evidenca TLAKZ" je aplikacija v fazi testiranja na ministrstvu in je šla na produkcijo na Državni računalniški oblak (DRO).

Na projektu Vzpostavitev podatkovnega skladišča je bilo določeno, da bo le to gostovalo na infrastrukturi Ministrstva za digitalno preobrazbo, s katerimi imamo skupnega izvajalca in podpisane vse potrebne sporazume in pogodbe. V teku so tudi pogovori za skupno javno naročilo za nakup dodatnih licenc. Na ministrski bazi Kmet se je pripravila podatkovna shema za distribucijo, ki bo napajala podatkovno skladišče. Opravljena je bila tudi analiza in izbor podatkov za podatkovni vir Skupna kmetijska politika. V pripravi je tudi elaborat vzpostavitve podatkovnega vira. Prvi testni rezultati se načrtovani na prvi kvartal 2025.