Ministrica Fajon v Londonu: Slovenija krepi sodelovanje z Združenim kraljestvom
Ministrica Fajon je na srečanju z zunanjim ministrom Lammyem poudarila interes Slovenije za nadaljnjo krepitev sodelovanja med Slovenijo in Združenim kraljestvom. »Najini državi delita demokratične vrednote in imata podobne poglede na številne mednarodne izzive. To se kaže predvsem v Varnostnem svetu Združenih narodov, kjer odlično sodelujemo.« Izrazila je zadovoljstvo nad pozitivnim trendom blagovne menjave med državama v letu 2024 in povedala, da je Združeno kraljestvo na desetem mestu tujih investitorjev v Sloveniji. Kot možnosti za nadgradnjo sodelovanja je izpostavila področja znanosti in raziskav, digitalne in vesoljske tehnologije.
V razpravi o aktualnih evropskih in mednarodnih temah sta se ministra Fajon in Lammy osredotočila na razmere na Zahodnem Balkanu, Bližnjem vzhodu in v Ukrajini. Glede Zahodnega Balkana sta se strinjala, da je varnost in stabilnost v regiji ključnega pomena za obe državi. V zvezi s tem je ministrica Fajon poudarila, da Slovenija močno podpira širitev EU na države Zahodnega Balkana in izpostavila sodelovanje pri projektih krepitve kibernetske varnosti, kot je Center za kibernetsko zmogljivost na Zahodnem Balkanu (angleško Western Balkans Cyber Capacity Center – WB3C) v Podgorici. Z ministrom sta se zavzela za skupen obisk v regiji. Sogovorniku se je zahvalila, da je Združeno kraljestvo v okviru predsedovanja Varnostnemu svetu Združenih narodov organiziralo posebno razpravo o Ukrajini, kjer se razmere stalno poslabšujejo, in poudarila, da Slovenija Ukrajini namenja posebno pozornost. »Od začetka ruske agresije na Ukrajino si prizadevamo za vzpostavitev trajnega in pravičnega miru v Ukrajini, ki bo temeljil na Ustanovni listini Združenih narodov. Kot močna zagovornica spoštovanja mednarodnega prava se zavzemamo za zagotavljanje odgovornosti za storjene zločine.«
Glede Bližnjega vzhoda je ministrica Fajon izrazila zaskrbljenost nad humanitarnimi razmerami v Gazi in izrazila obžalovanje nad nesprejetjem resolucije Varnostnega sveta o Gazi, ki jo je na predlog nestalnih članic – tudi Slovenije – podprlo Združeno kraljestvo: »Takojšnje premirje je edini način za prekinitev cikla nasilja, uničevanja in razseljevanja ljudi ter pot k miru. Slovenija vse akterje vseskozi poziva k zadržanosti vseh dejanj, ki bi lahko še poslabšala že tako grozljivo stanje na terenu, in podpira vsa prizadevanja v smeri uresničitve rešitve dveh držav.«
V okviru obiska v Londonu se je ministrica sestala tudi z ministrom za ustavo in odnose z EU v Kabinetu predsednika vlade Združenega kraljestva Nickom Thomasom-Symondsom. »Veseli me, da sta EU in Združeno kraljestvo v zadnjem času okrepili dialog na visoki ravni. Slovenija podpira sodelovanje na področjih skupnega interesa ter spodbujanje stikov med mladimi v EU in Združenim kraljestvom. Želim si, da bi EU in Združeno kraljestvo poiskali način za boljšo izmenjavo mladih preko programov, kot je Erasmus+,« je med drugim povedala ministrica.
Na srečanju s parlamentarnim državnim podsekretarjem v zunanjem ministrstvu, pristojnim za Afriko, Lordom Collinsom, je ministrica poudarila, da se moramo pri soočanju s krizami bolj povezovati z afriškimi državami. Sogovornika je med drugim seznanila z nedavnim obiskom v državah Afriškega roga.
Obisk v Londonu je ministrica izkoristila tudi za srečanje s predstavniki slovenskih podjetij in predstavnicama Društva Vtis. Govorili so o promociji slovenske odličnosti v tujini, pomenu gospodarske diplomacije in načinih za izboljšanje sodelovanja.
Slovenija in Združeno kraljestvo v zadnjih letih krepita tako dvostransko sodelovanje kot sodelovanje v okviru mednarodnih organizacij. Leta 2022 sta državi podpisali Skupno izjavo o nameri za krepitev dvostranskih odnosov, v kateri je poudarjen obojestranski interes za okrepljeno sodelovanje na področjih zunanje in varnostne politike, gospodarskega sodelovanja ter znanosti, izobraževanja in kulture. Med državama potekajo tudi redna srečanja na ravni vodij političnih sektorjev in veleposlanikov, naslednje bo predvidoma januarja 2025.