Skoči do osrednje vsebine

Minister Poklukar na Brdu pri Kranju z Italijo o migracijski in varnosti situaciji v regiji

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar se je na Brdu pri Kranju udeležil osmega zasedanja Koordinacijskega odbora ministrov med Republiko Slovenijo in Italijansko republiko. Z italijanskim državnim sekretarjem na Ministrstvu za notranje zadeve Nicolo Moltenijem sta govorila o migracijski in varnostni situaciji v regiji Zahodnega Balkana.

Današnji pogovor predstavlja nadaljevanje konstruktivnega sodelovanja med slovenskim in italijanskim notranjim ministrstvom. »Z italijanskim notranjim ministrom sva že v dvostranskih pogovorih junija letos potrdila, da je sodelovanje med ministrstvoma in policijama obeh držav zelo uspešno in se dogovorila za krepitev sodelovanja na specifičnih področjih dela policije. Pomembno je, da se držimo naših dogovorov in sproti, tudi v konstruktivnem formatu skupaj s Hrvaško, naslavljamo migracijsko in varnostno situacijo v regiji Zahodnega Balkana. Glede na trenutne migracijske in varnostne izzive, ki nenazadnje pestijo celotno EU, je pomembno, da jih naslavljamo z medsebojnim razumevanjem in zanje iščemo enotne rešitve,« je uvodoma dejal minister Poklukar.

Junija letos sta tako Slovenija kot Italija za namen zagotovitve javnega reda in varnosti sprejeli odločitev o podaljšanju začasnega nadzora na notranjih mejah za šest mesecev. »Pozitivno je, da se kljub začasno vzpostavljenemu nadzoru na notranjih mejah nemoteno nadaljuje izvajanje mešanih patrulj, usmerjenih v preprečevanje čezmejne kriminalitete in odkrivanje nedovoljenih prehodov državne meje, ter da si policije še naprej stalno izmenjujejo operativne in statistične podatke o problematiki na skupni meji,« je poudaril minister Poklukar. Obe državi sicer vseskozi iščeta alternativne ukrepe, ki bi nadomestili notranje nadzore. Vnovično odločitev o odpravi ali podaljšanju slednjih bo namreč treba sprejeti v kratkem, pri tem pa bo treba upoštevati tako konflikt na Bližnjem vzhodu kot dogajanje v drugih državah izvora.

»Ob zavedanju, da bomo pri naslavljanju izzivov uspešni le s skupnimi napori, smo se ministri že večkrat strinjali, da k problematiki pristopimo v sodelovanju s partnerji Zahodnega Balkana ter z aktivnostmi vzdolž celotne migracijske poti. S tem namenom je bilo v zadnjem letu tristransko sodelovanje med Italijo, Slovenijo in Hrvaško še okrepljeno. Na srečanjih, pa tudi ob drugih priložnostih, smo vsakič pozivali k čimprejšnji sklenitvi statusnega sporazuma med Evropsko agencijo za obalno in mejno stražo (francosko Frontières extérieures - Frontex) in Bosno in Hercegovino, ki bo velik doprinos za celotno regijo. Veseli nas, da je sporazum pripravljen in praktično čaka le še na podpis,« je izpostavil minister.

Slovenija je že večkrat gostila regionalno videokonferenčno srečanje najvišjih predstavnikov policij z Zahodnega Balkana in naših sosednjih držav. S tem želimo zagotoviti reden pregled migracijskih in varnostnih razmer v regiji ter izmenjavo informacij in dobrih praks. Med drugim so februarja letos šefi policij Hrvaške, Italije in Slovenije podpisali skupno pismo o nameri, v katerem so začrtane operativne aktivnosti vzdolž poti. »S ponosom lahko predstaviva napredek, ki smo ga od februarja do danes naredili v okviru pisma o nameri naših šefov policij,« je dejal Poklukar. Tako so s predlaganimi aktivnostmi upoštevali skupen interes v boju proti tihotapljenju migrantov in nezakonitim migracijam in zaključke naših tristranskih srečanj. Poleg tega sledijo tudi priporočilom Evropske komisije iz novembra 2023 glede sodelovanja držav članic pri zagotavljanju notranje varnosti. Nedavno so vse tri države uspele imenovati tudi nacionalne kontaktne točke, ki bodo vseskozi na razpolago za pravočasno izmenjavo operativnih podatkov med policijami. »Aktivnost, za katero upam, da bo kmalu zaživela tudi v praksi, pa so tristranske policijske patrulje na zunanji meji, za katere so že v procesu usklajevanja vse operativne podrobnosti,« je dejal minister.

Sogovornika sta se strinjala, da je okrepljeno sodelovanje policijskih organov na dvostranski, regionalni in mednarodni ravni ključnega pomena za učinkovito in pravočasno odzivanje na dejavnosti kriminalnih združb, ki se med drugim ukvarjajo tudi s tihotapljenjem migrantov. »Slovenija in Italija poudarjata pomen hitre izmenjave informacij, ki prispeva k razbijanju tovrstnih kriminalnih združb,« sta zaključila sogovornika.