Državna sekretarka Eva Knez na osmem zasedanju koordinacijskega odbora med Slovenijo in Italijo
Eva Knez se je v sklopu Koordinacijskega odbora najprej sestala z italijanskim državnim sekretarjem za kmetijstvo, Luigijem D’Eramom, s katerim sta razpravljala predvsem o pomenu kmetijstva, krepitvi ekološkega semenarstva, ribištva in o ukrepih za blaženje posledic podnebnih sprememb. Poudarila je, da je to srečanje izjemna priložnost za utrditev dolgoletnega sodelovanja in skupno iskanje rešitev za prihodnje izzive, s katerimi se sooča kmetijstvo in ribištvo v obeh državah.
Državna sekretarka je na zasedanju izpostavila ekološko semenarstvo ter možnosti za njegovo okrepitev v Sloveniji. »Slovenija si že vrsto let prizadeva okrepiti sektor ekološkega semenarstva. Zato si želimo, da bi slovenski strokovnjaki, ki delujejo na tem področju, semenarske hiše in ekološki pridelovalci semen obiskali Italijo ter si ogledali, kako je ta sistem urejen. Posebno pozornost bi želeli nameniti sortam ekoloških žit in beljakovinskim rastlinam, saj za ti panogi v Sloveniji obstaja velik interes med vsemi deležniki v verigi,« je dejala.
V nadaljevanju se je osredotočila tudi na podnebne spremembe, ki vse bolj vplivajo na kmetijstvo. Obe strani sta izmenjali izkušnje glede prilagoditev v kmetijstvu zaradi podnebnih sprememb in drugih tveganj v kmetijstvu, s katerimi se soočajo kmetje.
Poseben poudarek je državna sekretarka namenila tudi pomenu ribištva, zlasti prodaje ribiških proizvodov in blažitve vpliva podnebnih sprememb na morsko okolje in preživetje naših ribičev. »Slovenski morski ribiči del svojega ulova prodajo na ribiški borzi v Trstu, zato je z vidika skupne ribiške politike za Slovenijo pomembno, da v sodelovanju z vsemi pristojnimi organi vzpostavimo elektronsko izmenjavo obvestil o prodaji, kar bo omogočilo ustrezen nadzor skladno s pravili skupne ribiške politike EU. Poleg tega je zaradi vse večjega vpliva podnebnih sprememb ključno, da države EU, še posebej tiste v isti morski regiji, sodelujejo, tudi pri izmenjavi znanja ter možnih ukrepih v podporo ribičem in ribogojcem,« je zaključila.