Skoči do osrednje vsebine

Na Blejskem strateškem forumu tudi o stanju v svetovni trgovini in prihodnosti gospodarstva

V okviru Blejskega strateškega foruma (BSF) je prvi dan gospodarsko ministrstvo kot institucionalni partner organiziralo dva gospodarska panela. Eminentni govorci iz sveta politike, gospodarstva in mednarodnih institucij so poudarili, da je za konkurenčnost ključnega uspeha inovativnost, prilagajanje na nove tehnologije ter nove oblike sodelovanja med zasebnim in javnim sektorjem.

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je v uvodnem nagovoru v gospodarska panela izpostavil, da smo priča nenehnemu prepletanju in pomembnim spremembam geopolitike in geo-ekonomije. »Gospodarske odločitve vedno bolj vplivajo na globalno politično dinamiko in obratno. Trgovina, gospodarstvo in industrija se morajo danes ves čas prilagajati, kar predstavlja poseben izziv za gospodarstvo,« je dejal Han. Poudaril je, da moramo »danes delovati tudi v smeri politične stabilnosti, vlagati v ljudi, znanje, inovacije in sodelovanje, kar je ključnega pomena za ohranjanje miru in blaginje.«

Premagovanje svetovne negotovosti: motnje in obeti v dinamiki trgovine, gospodarstva in industrije

Govorci na prvem panelu so se pogovarjali o izzivih današnjega negotovega sveta, ki ga močno zaznamuje geopolitična negotovost ter spremembe v svetovni in regionalni trgovini, gospodarstvu, industriji. V pogovoru so obravnavali prihodnost Evrope na področju konkurenčnosti in inovacij, ovire v svetovni trgovini, ekonomsko negotovost in gospodarsko okrevanje, infrastrukturo in logistiko, energetiko, vlogo industrije pri zagotavljanju konkurenčnosti in inovativnosti, stanje biotehnologije in (bio)farmacije v Evropi, industrijsko dinamiko, pomen raziskav in razvoja, trajnost in zeleno ekonomijo, delovno silo in razvoj veščin ter tehnološke ovire in pomen inovacij, še posebej s področij kibernetike, digitalizacije in umetne inteligence. 

Na panelu so sodelovali finančniki, kot je Mark Bowman, podpredsednik za politiko in partnerstva Evropske banke za obnovo in razvoj, Klemen Boštjančič, podpredsednik vlade in minister za finance in Kyriacos Kakouris, podpredsednik Evropske investicijske banke, predstavniki podjetij kot so Anne Marie de Jonge–Schuermans, Globalni vodja poslovanja z biološkimi zdravili in injekcijami, Sandoz in Steffen Lang, Predsednik operativnega oddelka, Novartis in predstavniki inštitucij kot so Kerstin Jorna, Generalna direktorica za notranji trg, industrijo, podjetništvo in MSP pri Evropski komisiji.

Mathias Cormann, Generalni sekretar Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je poudaril, da je treba težiti k pristopu zmanjševanja tveganj v trgovinskih verigah in se izogibati povečevanju škodljivih subvencij.

Govorci so izpostavili pomen novih oblik skupnega delovanja zasebnega in javnega sektorja. Matevž Frangež, državni sekretar gospodarskega ministrstva pa je poudaril, da je za investicije bistvenega pomena inovativnost.

Spodbujevalne tehnologije in prihodnost gospodarstva

V drugem paneli z naslovom Spodbujevalne tehnologije in prihodnost gospodarstva so govorci spregovorili o vplivu tako imenovanih omogočitvenih oziroma spodbujevalnih tehnologij na prihodnost našega gospodarstva. Govoril so o zapletenem odnosu med umetno inteligenco in drugimi revolucionarnimi tehnologijami, kot so 5G, kvantno računalništvo in biotehnologija. Izmenjali so poglede na to, kako bodo te tehnologije oblikovale trgovino, industrijo, gospodarstvo in družbo, ter kaj so ključni izzivi in priložnosti.

Andrew Caruana Galizia, Vodja za Evropo in Evrazijo Svetovnega gospodarskega foruma je poudaril, da se mora tudi javni sektor ter javna uprava digitalizirati z isto hitrostjo kot zasebni sektor. Julia Schvarcova, Vodja za vladne zadeve in javno politiko Google pa je menila, da nudi digitalizacija s pomočjo umetne inteligence enkratno priložnost za rast in konkurenčnost. Na panelu so sodelovali še predstavniki podjetij Telekom, Porsche, Roche, kot predstavnik državne uprave pa Artane Rizvanolli, kosovski minister za gospodarstvo.