Skoči do osrednje vsebine

Državni sekretar mag. Miran Gajšek o pomenu jedrske energije

Državni sekretar na Ministrstvu za naravne vire in prostor mag. Miran Gajšek je v uvodnem govoru pozdravil udeležence strokovnega srečanja o pripravljenosti na razvoj in uporabo jedrske energije v Sloveniji, ki ga je organizirala Uprava Republike Slovenije za jedrsko varnost.
Za govorniškim odrom desno mag. Miran Gajšek, skrajno levo sedi Igor Sirc, direktor Uprave Republike Slovenije za jedrsko varnost

Levo Igor Sirc, desno mag. Miran Gajšek

Srečanje je bilo namenjeno pregledu pripravljenosti na izzive širitve jedrskega programa v Sloveniji. Državni sekretar mag. Miran Gajšek je poudaril, da je treba pri takšnem tehnološko zahtevnem projektu zagotoviti visok nivo jedrske in sevalne varnosti. Zelo pomembna je tudi visoka strokovna podpora industrije, raziskovalnih organizacij in izobraževalnih ustanov. Izpostavil je,  »da naša država stoji na pragu pomembnih odločitev o energetske prihodnosti. Slovenija v strateških načrtih prepoznava miroljubno uporabo jedrske energije kot enega ključnih elementov zmanjšanja odvisnosti od fosilnih goriv, zagotavljanja energetske varnosti in globalnih prizadevanj za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.«

Razvoj in vzdrževanje jedrske infrastrukture je pomemben za doseganje dolgoročnih ciljev v energetiki. Jedrska tehnologija spodbuja razvoj znanosti ter izobraževanja, kar prispeva k razvoju visoko usposobljenega kadra v Sloveniji. Vlaganje v jedrsko tehnologijo in raziskave omogoča Sloveniji, da ostane v koraku z naprednimi tehnologijami, kot so jedrske elektrarne tretje generacije in mali modularni reaktorji. Domače znanje omogoča razvoj novih tehnoloških rešitev, ki lahko prispevajo k večji varnosti, učinkovitosti in manjšemu vplivu na okolje. Svojo vlogo na področju jedrske energije Slovenija krepi tudi z aktivnim sodelovanjem v mednarodnih forumih in projektih, kar omogoča izmenjavo znanj, izkušenj in najboljših praks. Nadaljevati je treba z aktivnim sodelovanjem z mednarodnimi organizacijami, kot so Mednarodna agencija za atomsko energijo, da se zagotovi skladnost z mednarodnimi varnostnimi standardi in se v Slovenijo prenaša mednarodne dobre prakse in izkušnje.