Skoči do osrednje vsebine

Sredi domovine: Jernej Šček

Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes gostil prvi letošnji večer z zamejskimi in izseljenskimi ustvarjalci Sredi domovine. Svoje delo in razmišljanja nam je tokrat predstavil esejist, publicist, prevajalec in avtor knjige Kavarna Italija - tržaški Slovenec Jernej Šček.
Jernej Šček in Vesna Humar.Za njima slovenska in evropska zastava in plakat urada.

Jernej Šček in Vesna Humar. | Avtor: Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu

Pogovor z avtorjem je vodila državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar.

Kot je za svoj knjižni prvenec dejal sam avtor, je njegov naslov kot nekakšna »vaba za oči«, obet lahkotnega kramljanja ob kavi, za katerim pa se dejansko skriva več sto strani zahtevne, vse prej kot lahkotne vsebine. Tako tudi nocojšnji pogovor ni bil med najbolj lahkotnimi, a je bil zato toliko bolj zanimiv, poučen in navdihujoč. Mladi avtor in profesor je spregovoril o posebnostih in pomenu obmejnega prostora, iz katerega izhaja, ter obenem odstrl številne izzive in zmote današnjega časa. Od tega, kako Slovenci »hiramo od razkolništva« in kako v potrošniškem globalizmu vsi »hiramo od pomanjkanja pomanjkanja«, do tega, kako se v Evropi iz javnega diskurza izrinjajo »notranje meje« oziroma »točke stikanja« ter se skušajo manjšinska vprašanja odpraviti kot nekaj, kar ni več stvar zunanje politike. Šole je spomnil, da je njihova naloga »miselni zemljevid« Slovencev napolniti z zavedanjem, kaj je manjšina in kaj enotni slovenski kulturni prostor, politike pa, da bi morala biti manjšina vedno nad političnimi agendami in delitvami.

Jernej Šček je bil rojen v Trstu in prihaja iz tržaškega Krasa. Maturiral je na Družboslovnem liceju Antona Martina Slomška v Trstu, na dodiplomski stopnji diplomiral iz Kulturnih študij in antropologije na Fakulteti za humanistične študije v Kopru, leta 2014 pa magistriral iz Filozofskih ved na Oddelku za humanistične študije Univerze v Trstu. Poučuje filozofijo in zgodovino na liceju Franceta Prešerna s slovenskim učnim jezikom v Trstu, pogodbeno predava na Oddelku za humanistične vede Univerze v Trstu, je doktorand Sociologije kulture na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Izobraževal se je na Mémorial de la Shoah v Parizu (2015) in Berlinu (2017). Objavlja znanstvene, strokovne in poljudne članke v slovenskih in tujih revijah, prevaja in piše strokovna in znanstvena dela ter nastopa. Je član številnih strokovnih in kulturnih združenj: sodeluje s Slovensko matico, Fundacijo Poti miru v Posočju/Walk of Peace, Slovenskim raziskovalnim inštitutom (SLORI) iz Trsta, Založništvom tržaškega tiska, Skladom Mitja Čuk in z mednarodno filozofsko pobudo Misliti več/Pensare di più. Občasno objavlja v Planinskem vestniku, Primorskem dnevniku in drugem tisku. Vrsto let je kot voditelj in avtor radijskih oddaj sodeloval z Deželnim sedežem RAI v Trstu. Knjiga Kavarna Italija je zbirka kolumn, ki jih je spisal za Sobotno prilogo časopisa Delo. (Vir: Obrazi slovenskih pokrajin)

V okviru niza večerov pod naslovom Sredi domovine na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu gostimo izjemne ustvarjalce, ki živijo in delujejo zunaj matične domovine. Vsi ljubitelji literature, glasbe in drugih umetnosti imate tako priložnost, da v prestolnici od blizu spoznate zamejske in izseljenske ustvarjalce ter njihove stvaritve.