Skoči do osrednje vsebine

Računalniška oprema kot temeljni pogoj za digitalno vključenost in dvig digitalne pismenosti

Na Ministrstvu za digitalno preobrazbo skrbimo za razvoj in dvig digitalnih kompetenc, digitalno vključenost, dostopnost infrastrukture in varnost v digitalnem okolju. Po definiciji Eurostata je digitalno vključen državljan vsak, ki lahko sodeluje v informacijski družbi in ima omogočen dostop do infrastrukture, tehnološke opreme in storitev, digitalnih kompetenc in veščin varne rabe tehnologije.

Poleg tekočih aktivnosti za dvig digitalnih kompetenc prebivalstva, kjer samo v letošnjem letu načrtujemo vključitev več kot 33 tisoč prebivalcev Slovenije različnih ciljnih skupin v raznolika digitalna usposabljanja, si prizadevamo tudi za zagotavljanje osnovnih pogojev za delovanje v digitalni družbi, to sta dostop do računalniške opreme, in pa zagotovitev internetne povezljivosti.

Kot odgovor na diskriminatornost digitalnih bonov v letu 2022, smo tako z Novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki je bil soglasno sprejet marca letos, vzpostavili mehanizem za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme, v okviru katerega bodo z zakonom določeni upravičenci imeli možnost brezplačne izposoje računalniške opreme za določeno časovno obdobje. Mehanizem kot ukrep zmanjšuje digitalni razkorak, to je razkorak med posameznimi skupinami prebivalstva glede na socialne možnosti posameznika in tudi dostopnosti do opreme. Z mehanizmom bo upravljal Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.

Mehanizem za izposojo računalniške opreme (v nadaljevanju MIRO) zagotavlja pravico do izposoje računalniške opreme prebivalcem Slovenije po naslednjem prednostnem vrstnem redu:

  1. upravičenci do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka ali izredne denarne socialne pomoči, upravičenci do otroškega dodatka do vključno 6. dohodkovnega razreda, upravičenci do državne štipendije;
  2. otroci s posebnimi potrebami;
  3. osebe s statusom invalida;
  4. upokojenci, ki prejemajo pokojnino, nižjo od zagotovljene pokojnine.

Zakon določa, da se mehanizem za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme vzpostavi pri Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu, Ministrstvo za digitalno preobrazbo pa zagotavlja finančna sredstva in opremo. V tem okviru je ministrstvo naročilo 13.000 računalnikov, kar bo omogočilo začetno delovanje mehanizma MIRO. Ocenjujemo, da je to primerno število, saj je samo upravičencev do denarne socialne pomoči preko 80.000 in upravičencev do otroškega dodatka približno 320.000. Uredba o upravljanju mehanizma za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme bo na vladi sprejeta predvidoma novembra.

Zaradi poplav, ki so Slovenijo zajele v avgustu, smo kot enega od ukrepov, vedoč, da imamo že v teku javno naročilo za nakup računalniške opreme, v interventnem zakonu predvideli tudi dodelitev opreme osebam javnega prava, ki jim je bila uničena ali poškodovana osnovna računalniška oprema, ki jo potrebujejo za delo oziroma izvajanje svoje dejavnosti. Upravičenci bodo to opremo lahko prevzeli že v naslednjih dneh, o čemer so že bili obveščeni.

Skladno s prakso lanskega leta, ko smo na podoben način pomagali šolam s sredstvi v višini 2 milijona evrov, in potrebami, ki jih še vedno izpostavljajo šole (tako na terenskih obiskih kot tudi na raznih dogodkih), smo k sodelovanju povabili tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI) in Zavod RS za šolstvo, da preverijo potrebe po tovrstni opremi na terenu.

Naročeni prenosniki so primerni tako za začetnike kot tudi za zahtevnejše uporabnike. Trije ponudniki so ponudili prenosne računalnike z 12. generacijo Intel procesorja, v enem sklopu pa je ponudnik ponudil prenosnik s procesorjem Ryzen zadnje, trinajste generacije. Kot zanimivost bi izpostavili dejstvo, da ima večina zaposlenih v državni upravi prenosnike 10. in 11. generacije, ki omogočajo normalno delo. Ministrica za digitalno preobrazbo dr. Emilija Stojmenova Duh za svoje delo uporablja služben prenosni računalniku s procesorjem 10. generacije.