Skoči do osrednje vsebine

Ministrica Fajon je prva slovenska zunanja ministrica, ki je obiskala Republiko Južno Afriko

Ministrica Tanja Fajon se je danes v Pretorii srečala z ministrico za mednarodne odnose in sodelovanje Južne Afrike Grace Naledi Mandiso Pandor. Gre za prvi obisk na ravni slovenskega zunanjega ministra v Južni Afriki in predstavlja pomemben korak h krepitvi dvostranskih odnosov. To je pomembno tudi v luči prihajajočega slovenskega nestalnega članstva v Varnostnem svetu OZN.

Slovenija in Južna Afrika imata tradicionalno dobre odnose ter sorodne poglede na številna pomembna vprašanja, od vladavine prava, spoštovanja človekovih pravic, do demokracije. Prav tako si obe državi prizadevata za vzpostavitev miru v svetu in aktivno delovanje v boju proti podnebnim spremembam. To so hkrati teme, ki jih bo Slovenija zagovarjala kot nestalna članica Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov (OZN).

Ministrica Fajon je v pogovoru z ministrico Naledi Pandor izrazila interes Slovenije za krepitev sodelovanja, predvsem na področjih gospodarstva, znanosti, umetne inteligence, digitalizacije in zelenih tehnologij. "Z ministrico Pandor sva opravili dolg in zelo vsebinski pogovor. Dogovorili sva se za obisk slovenske gospodarske delegacije in čimprejšnjo sklenitev sporazuma na področju znanosti. Veseli me, da se je obseg blagovne menjave med Slovenijo in Južno Afriko v letu 2022 v primerjavi z letom 2021 povečal za 33 odstotkov in je tako znašal 92,6 milijonov evrov. Vzpodbudni so tudi podatki za leto 2023, saj smo v prvem polletju zabeležili 5 odstotno rast v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2022. Poleg gospodarskega sodelovanja je ključnega pomena tudi sodelovanje v okviru skupnih projektov na lokalni ravni. Odličen primer tega je izgradnja učilnice, knjižnice in večnamenske dvorane z uporabo okolju prijaznih materialov, ki so jo ustvarili študentje iz ljubljanske Fakultete za arhitekturo v sodelovanju z lokalnimi organizacijami v Johannesburgu. To so projekti s takojšnjimi učinki, ki krepijo vezi med prebivalci in državama, in pripomorejo k ustvarjanju boljšega sveta za ljudi," je poudarila ministrica Fajon.

Pomembna tema pogovorov med ministricama je bilo tudi multilateralno sodelovanje, s poudarkom na Varnostnem svetu OZN. Ministrica Fajon je sogovornici predstavila prednostne naloge Slovenije in poudarila, da smo kandidirali za nestalno članico Varnostnega sveta OZN zato, ker resnično verjamemo, da je učinkovit multilateralizem edina pot za zagotavljanje mednarodnega miru in varnosti. "Kot smo obljubili med kampanjo za članstvo v Varnostnem svetu OZN, je Slovenija pripravljena poslušati in slišati. Zato je bila izmenjava pogledov z ministrico Pandor na razmere v Afriki, ki predstavlja skoraj 80 odstotkov razprav v Varnostnem svetu, dragocena. Sogovornici sem zagotovila, da bo Slovenija imela povezovalno in konstruktivno vlogo ter da si bomo - kot obljubljeno - prizadevali za krepitev zaupanja. Govorili sva tudi o vojni v Ukrajini, predvsem o potrebi po dogovoru za čimprejšnji ponovni izvoz žita iz Ukrajine, ki je za afriške države ključnega pomena," je povedala ministrica Fajon.

Ministrica Fajon je sogovornici predstavila tudi konferenco Dnevi Afrike, ki jo je letos Slovenija organizirala že dvanajstič in na kateri se namenja posebno pozornost prav podnebni varnosti in izzivom, ki zahtevajo sodelovanje na globalni ravni.

Ministrici sta se pred obiskom v Južni Afriki srečali že dvakrat, in sicer ob robu konference Raisina Dialogue v New Delhiju in ob robu 78. zasedanja Generalne skupščine OZN v New Yorku, kjer sta sodelovali na dogodku o feministični zunanji politiki.