Razstava "Poznaš sovražnika bolje kot svojega prijatelja?"
Poznaš sovražnika bolje kot svojega prijatelja? Sledenje, razvrščanje in nadzor s pomočjo kartotek (1920–1980)
Vzgibi za zbiranje in urejanje podatkov so zelo raznoliki, segajo od vsakodnevnih človekovih opravil pa vse do nadzora s strani represivnih organov. Tokrat v Arhivu Republike Slovenije predstavljamo kartotečni način razvrščanja podatkov.
Ne moremo zanikati, da je težnja po sledenju ljudem kdaj pa kdaj bolj izražena. Na razstavi obravnavana obdobja – od Kraljevine Jugoslavije, druge svetovne vojne in povojne Jugoslavije – narekujejo predvsem kartoteke represivnih in obveščevalnih organov in so dober primer nadzora nad ljudmi. Nastajale so v vseh omenjenih obdobjih in ob vseh nasilnih procesih, ki so se tedaj odvili. Predstavljajo nam preganjanje nasprotnikov v času Kraljevine Jugoslavije, nasilje druge svetovne vojne ter povojni obračun s kolaboracijo in dejanskimi ali domnevnimi nasprotniki novih oblasti.
Praviloma usoda uvrščenega v tovrstno kartoteko ni bila lahka. Bil je pod budnim očesom vojaških ali policijskih oblasti, nenazadnje obveščevalnih ali celo strankarskih organov. Med vojno srečamo kartoteke vpoklicanih, padlih, pogrešanih, dezerterjev, političnih somišljenikov in nasprotnikov, optantov, razlaščenih, preseljenih, izgnanih, interniranih, zaprtih, pomorjenih in drugače preganjanih civilistov. Najdemo tudi kartoteke, ki sta jih ustvarili bodisi fašistična bodisi nacistična stranka. Neposredno po vojni se v kartotekah najdejo podatki o repatriirancih iz koncentracijskih taborišč, prisilnega dela in vojnega ujetništva, več pa je posvečenih taki ali drugačni vpetosti ljudi v povojne – zlasti politične – zgodovinske tokove.
Kartoteke nam na enem mestu ponujajo zelo zgoščene podatke, hkrati pa so slikovite in namigujejo na zgodovinske tokove, ki so se odvijali v ozadju. Vse kartoteke, slogovno in vsebinsko raznolike, v Arhivu Republike Slovenije sicer niso enako dobro ohranjene, nekatere le fragmentarno, a kljub temu poskrbijo, da ne rabelj ne žrtev nista več brezimna, temveč izstopita iz sence statističnih podatkov.
Poznaš sovražnika bolje kot svojega prijatelja? Sledenje, razvrščanje in nadzor (1920–1980)
Avtorji razstave: Tadeja Tominšek Čehulić, Tanja Žohar, Polona Trobec Mlakar, Mojca Tušar, Tadej Cankar in Gregor Jenuš (Arhiv Republike Slovenije)
Jezikovni pregled: Anja Paulič (Arhiv Republike Slovenije)
Reprodukcija: Danilo Glažar (Arhiv Republike Slovenije)
Oblikovanje in priprava za tisk: Mint Colibri – Tina Pregelj Skrt.
Izvedba: Foto format d. o. o.
Ljubljana, 2023