Skoči do osrednje vsebine

Ministrica Šinko: »KGZS je partner s katerim bi želela ohraniti dobro sodelovanje«

Četrti dan mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA je bil posvečen Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), turističnim kmetijam, konjerejcem, sadjarjem ter vinogradnikom in vinarjem. Ministrstvo je organiziralo strokovne posvete na temo namakanja, zlate trsne rumenice in podnebnih sprememb.

Dan na sejmu je ministrstvo začelo s tradicionalno kavo z ministrico z naključnimi obiskovalci ob dobrotah, ki so jih pripravili dijaki Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma. V nadaljevanju je potekal slovesni dogodek  ob dnevu Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Prisotne je nagovorila tudi ministrica Irena Šinko, ki je v svojem nagovoru poudarila, da sta v Sloveniji kmetijski in gozdarski sektor zelo pomembna za ohranjanje naše kulturne dediščine, tradicije in naravne raznolikosti. Poudarila je tudi, da je KGZS zelo pomemben partner ministrstva ter ob tem dodala: »V medijih se velikokrat pojavljajo informacije, da kmetijska ministrica ruši zbornico. To ni res. Tako pomemben in močen partner kot je KGZS je lahko ministrstvu samo v pomoč. Tudi pri stavkovnih zahtevah kmetov smo s skupnimi močmi dosegli, da smo se premaknili in pripravljamo popravke strateškega načrta.«

Današnji dan je bil namenjen tudi sadjarjem, osrednji dogodek pa je bil posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica s sodelavci. V svojem nagovoru je poudarila, da se trenutno sadjarski sektor sooča z vedno novimi izzivi, ki izhajajo iz globalizacije svetovnega gospodarstva, vpliva podnebnih sprememb in v zvezi s tem vse močnejših naravnih nesreč in posledicami ruske invazije na Ukrajino. Pomembna razprava je danes potekala tudi o možnostih namakanja v Pomurju. Udeleženci so govorili o povezovalnem kanalu Mura – Ledava in o priložnostih, ki bi jih namakalni sistem prinesel regiji. Ministrica je poudarila, da se lahko sredstva za investicijo črpajo tudi iz strateškega načrta skupne kmetijske politike: » »Sredstva se bodo lahko črpala za izgradnjo namakalnega razvoda. Pred tem pa je pomembno, da se le ta uvrsti v prostorski akt in določiti vir odvzema vode.« Posveta se je udeležil tudi minister za razvoj in kohezijsko politiko Aleksander Jevšek, ki je zagotovil, da bi se za izvedbo projekta lahko koristila tudi sredstva kohezijskega sklada.

Posebno pozornost med obiskovalci pa je danes vzbudilo tudi srečanje aktualne ministrice Šinko z nekdanjimi kmetijskimi ministri. Gre za tradicionalno srečanje, ki se na pobudo nekdanjega ministra Cirila Smrkolja odvija vsako leto na sejmu AGRA. Velika pozornost na današnjem sejmu je bila posvečena tudi vinogradnikom in vinarjem. Ministrica se je udeležila uvodnega dela posveta o novostih v vinski zakonodaji. Osrednja prireditev pa je bila podelitev nagrad 49. odprtega državnega ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona in 13. odprtega državnega ocenjevanje BIO vin. V imenu ministrice je prisotne nagovorila generalna direktorica Direktorata za kmetijstvo Maša Žagar. V svojem nagovoru je izpostavila, da je vinogradništvo pomembna panoga, ki prispeva k poseljenosti in kulturnemu izgledu krajine, zlasti na bolj strmih območjih, kjer je z drugimi kmetijskimi kulturami težje doseči višjo dodano vrednost. Dodala je, da se vinarji v letošnjem letu soočajo s številnimi izzivi, ki pa jih niso ustavili pri pridelavi vrhunskih vin: »Slovenski vinarji kljub temu dosegate pomembne uspehe in dobivate priznanja na ključnih mednarodnih ocenjevanjih vin ter tako predstavljate Slovenijo na svetovnem vinskem zemljevidu. Zato pozdravljam vaš dosedanji trud in pogum da vztrajate.« Na podelitvi so razglasili tudi Vinarja leta, in sicer Vina Benčina.

Predstavnik ministrstva Franc Veršič se je udeležil tudi posveta o pomenu sodelovanja in medgeneracijskega povezovanja na podeželju. V svojem nagovoru je poudaril, da je medgeneracijsko povezovanje zelo pomembno in da je eden od gradnikov pripadnosti življenju na podeželju, ki pozitivno vpliva tudi na pripravljenost mladih kmetov na prevzem kmetije. »Poseljenost podeželja z različnimi generacijami je temelj urejene krajine.« Udeležil se je tudi podelitve nagrad za rejce konj kjer je izpostavil, da se je vloga konjev v kmetijstvu skozi leta spremenila.

Ministrstvo je danes organiziralo tudi strokovni posvet o zlati trsni rumenici, ki v letošnjem letu na območju Ormoža povzroča velike težave. Posveta sta se udeležili predstavnici Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Katarina Groznik in Erika Orešek, ki sta udeležencem podrobneje predstavili nove ukrepe za zatiranje in preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice. V diskusiji so se pogovorili o finančni pomoči vinogradnikov zaradi izkrčitev vinogradov in problematiki zatiranja ameriškega škržatka v ekološkem vinogradništvu in alternativnih prenašalcih zlate trsne rumenice. Ministrstvo je organiziralo tudi strokovni posvet z naslovom »Prilagajanje kmetijstva podnebnim spremembam: izzivi, strategije in poti do odpornost.«

Na razstavnem prostoru ministrstva je dopoldne potekala predstavitev aplikacije Sopotnik. Gre za aplikacijo, ki omogoča vpogled v stanje prijavljenih površin iz zbirnih vlog ter spremljanje poteka sprememb na teh površinah. Obiskovalci so si lahko ogledali tudi praktični prikaz delovanja aplikacije.

Pestro dogajanje na razstavnem prostoru je sledilo tudi popoldan, ko je potekala okrogla miza z naslovom: »Uporaba živil iz shem kakovosti in njihovo označevanje na jedilnikih – priložnost za slovensko kmetijstvo, gostinstvo in turizem?«. Sogovorniki so bili: generalna direktorica Direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal, Tatjana Malešič, direktorica Kmetijske zadruge Metlika in Gašper Puhan, predstavnik mednarodnega združenja mladih gostincev JRE (v francoščini Jeunes Restaurateurs). Generalna direktorica je izpostavila, da so izdelki iz sheme kakovosti višje kvalitete: »Vsa živila so podvržena dodatnim kontrolam in zahtevam. Z njihovo uporabo potrošnik lahko posega po zelo kakovostnih izdelkih. Pomembno je, da potrošnik kupuje slovenske izdelke saj s tem podpira slovensko gospodarstvo. To bi radi prenesli tudi v sistem hotelov, restavracij in kavarn. Veliko gostincev že sedaj uporablja meso lokalnih pridelovalcev, potrebno ga je samo označiti.«

Jutrišnji dan na sejmu bo posvečen prašičerejcem, rejcem drobnice, slovenskim zadružnikom, zamejskim Slovencem in avstrijski štajerski. Ministrstvo za kmetijstvo bo jutri na razstavnem prostoru predstavilo finančne instrumente v kmetijstvu, posvet Priložnosti in izzivi digitalizacije v slovenskem kmetijstvu ter okrog mizo z naslovom »Trajnostna živinoreja za trajnostne prehranske sisteme.«