Skoči do osrednje vsebine

Ministrica Šinko: »Hvala, ker kmetujete, čebelarite in skrbite za gozdove ter ohranjate podeželje«

Danes je v Gornji Radgoni svoja vrata odprl 61. mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA . Ministrica Irena Šinko je v uvodnem nagovoru izpostavila soočanje s posledicami podnebnih sprememb in odpravljanje posledic nedavne ujme. Popoldan se je udeležila okrogle mize o vlogi kmetic v sodobnem svetu in predstavitve državnega tekmovanja oračev.
ministrica Šinko, predsednica Pirc Musar, indijska veleposlanica in direktor uprave Erjavec
1 / 3

Ministrica Irena Šinko je v nagovoru na otvoritveni slovesnosti poudarila, da je sejem odlična priložnost za spoznavanje novosti v slovenskem kmetijstvu, gozdarstvu in na živilsko predelovalnem področju, ogled sodobne opreme ter za srečanje s strokovnjaki in drugimi obiskovalci sejma. V nadaljevanju je kot strateško najpomembnejšo vsebino izpostavila izvajanje skupne kmetijske politike ter predstavila rezultate preteklega leta. Kot ključni izziv pa je izpostavila soočanje s posledicami podnebnih sprememb, ki v Sloveniji terjajo vse večji davek.

»Letošnje ujme so v primerjavi z lansko sušo povzročile še veliko večjo škodo, ki je ni vedno mogoče zapisati v denarju. Nepredstavljivo je, da so nekatere kmetije ostale brez hiš, kmetijskih objektov, živali in opreme. Ogledala sem si prizadeta območja in spoznala kmete, ki navkljub hudim izkušnjam ne razmišljajo, da bi zapustili svojo domačijo in nehali kmetovati. Ponosna sem na izjemno solidarnost in srčnost, ki ste jo pokazali sosedje v težavah ob neurju.«

Ministrica je napovedala, da bodo do 1. septembra že na voljo prvi podatki o nastali škodi. »Naše prihajajoče aktivnosti bodo močno spremenjene zaradi odpravljanja posledic ujm.  Spremenjenih je že več predpisov za čimbolj učinkovito in hitro pomoč, sredstva pa iščemo tudi v rezervah na ravni EU.«

Ob koncu se je kmetom zahvalila za njihov trud pri zagotavljanju hrane, skrbi za gozdove ter ohranjanju kulturne dediščine in obdelanega podeželja. »Naj bo ta sejem priložnost, da se utrne kakšna nova poslovna ideja, morda kako se čim bolje prilagoditi na podnebne razmere ali vstopiti v ekološko pridelavo, kako izpopolniti način čebelarjenja ali pa kako uvesti digitalne rešitve. Možnosti je veliko, le izkoristiti jih moramo.«

Slavnostna govorka na letošnji otvoritvi je bila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je prav tako opozorila na nujnost sprememb naših navad v luči podnebnih sprememb. Poudarila je, da kmetijstvo ni zaviralec sprememb, temveč ključni akter napredka in blaginje družbe. Po njenih besedah morata odprava posledic poplav in obnova teči z roko v roki s trajnostnim razvojem in vključevati ukrepe za prilagoditev na podnebne spremembe. »Ena ključnih nalog kmetijstva je preskrba s hrano, kar je tudi moja vsebinska prioriteta, zato bom oktobra organizirala drugi Predsedničin forum, ki bo posvečen prehranskim verigam v kontekstu globalnih in lokalnih izzivov, med katerimi so posledice podnebnih sprememb.«

Zbrane je nagovoril tudi predsednik uprave sejma Janez Erjavec. V nagovoru je izpostavil dolgo tradicijo kmetijskih sejmov v Gornji Radgoni, ki so odlična priložnost, da se iz preteklosti kaj naučimo in najdemo rešitve za prihodnost. Med letošnjimi novostmi je izpostavil kozolec podnebnih ciljev kot simbol slovenskega kmetijstva, ki je znalo od nekdaj na sonaravni način poskrbeti za pridelke in negovati kulturno dediščino podeželja.

Ministrica Šinko se je popoldne udeležila tudi okrogle mize z naslovom Kmetica – pomembna ženska v sodobnem svetu, ki sta ga organizirala KGZS in Zveza kmetic Slovenije. V nastopu je izpostavila pomen enakopravnosti, saj so za ženske na kmetiji pogosto težje razmere in pogoji. »Ženske moramo biti malo bolj ambiciozne, vložiti veliko več truda, da dosežemo cilje.«

Za zaključek dneva na sejmu se bo ministrica udeležila še predstavitve državnega tekmovanja oračev, kjer bo podelila priznanja za pokal Pomurskega sejma.

Ministrstvo se tako kot vsako leto predstavlja v hali A Pomurskega sejma, letošnja rdeča nit razstavnega prostora pa je ekološko kmetijstvo. Obiskovalci – še posebej mladi – se lahko pobliže seznanijo s poklicem kmeta in gozdarja. Velik poudarek je na predstavitvi gozdarstva in gozdnega bontona ter lokalnega ribištva, izpostavljena pa je tudi vedno bolj aktualna problematika in aktivnosti za zmanjšanje zavržkov hrane in odpadne hrane. Obiskovalcem so za vprašanja vse dni na voljo informatorji ministrstva. Na sejmu bo ministrstvo organiziralo in sodelovalo pri številnih dogodkih in strokovnih posvetih. Na zastavnem prostoru bo organiziranih pet okroglih miz na temo gozdnega bontona in nadzora v gozdu, ekološkega kmetijstva, uporabe živil iz shem kakovosti v sektorju horeca, trajnostne živinoreje in afriške prašičje kuge. Ministrica Irena Šinko in njeni sodelavci bodo aktivno sodelovali na številnih dogodkih, strokovnih posvetih in slavnostnih podelitvah.

Na letošnjem sejmu Agra sodeluje 1700 razstavljavcev iz 35 držav. V šestih dneh se bo na sejmu zvrstilo preko 150 dogodkov, strokovnih srečanj in posvetov, podelili bodo 1500 medalj in priznanj iz mednarodnih strokovnih ocenjevanj. Na sejmu sodelujejo in ga sooblikujejo vodilne slovenske vladne in stanovske strokovne organizacije, letošnja država partnerica sejma pa je Indija.

Več o aktivnostih MKGP na sejmu Agra

Fotoalbum ogodka