Skoči do osrednje vsebine

Marjan Šarec: »Prisotnost in hitra odzivnost ministrstva na terenu sta nujni«

Minister za obrambo Marjan Šarec je v Delovem podkastu med drugim spregovoril o neurjih, ki so v zadnjih dveh tednih prizadela Slovenijo, in vlogi Ministrstva za obrambo pri odpravi posledic.

V primeru ekstremnih vremenskih pojavov sta prisotnost in hitra odzivnost ministrstva na terenu nujni in tako bo, po besedah ministra za obrambo, tudi v prihodnje. »Tja gremo z namenom, da koordiniramo zadeve. Že lani za čas požara na Krasu sva s predsednikom vlade dnevno usklajevala aktivnosti, predsednik vlade je urgiral tudi pri pomoči letal za gašenje iz sosednjih držav.«

Pri obiskih na terenu pa, po prepričanju ministra, ne gre le za obljube o pomoči, ampak je država te obljube tudi izpolnila – po požaru na Krasu so gasilska društva prejela izplačila, s spremembo zakona so se pohitrili postopki za povrnitev intervencijskih stroškov občinam, v Slovenijo sta letos prispeli dve letali za gašenje iz zraka. Spomnil je še, da vlada pripravlja novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, s katero želi med drugim skrajšati čas izplačila sanacijskih stroškov zaradi posledic neurij, občine pa bodo upravičene do 20-odstotnega vnaprejšnjega plačila.

Pomembno vlogo pri odpravi posledic naravnih nesreč je že lani ob najhujšem požaru v zgodovini Slovenije odigrala Slovenska vojska. »Tudi letos smo – tako kot lani na Krasu, takoj aktivirali Slovensko vojsko, ki je šla na teren, glede na potrebe pa smo tudi podaljševali njeno prisotnost.«

Minister je še poudaril, da so ujme v minulih dneh pokazale moč narave, po drugi strani pa se je zopet pokazala velika solidarnost in pripravljenost ljudi za pomoč sočloveku.

V pogovoru se je dotaknili tudi investicij v Slovensko vojsko in s tem povezanih kadrovskih potreb. »Kadrovski trendi niso dobri že zadnjih 10 let, mi smo naredili vrsto sprememb – od pohitritve postopkov za zdravniške preglede, do promocijskih aktivnosti.« Spomnil je na odpravo omejitve števila udeležencev na taborih za mlade, kjer je zanimanja veliko. S spremembo Zakona o službi v Slovenski vojski se lahko po novem zaposlijo tudi tisti, ki imajo končano osnovno šolo in bodo srednjo šolo dokončali ob delu. Vsekakor pa gre, po mnenju ministra, za dolgotrajen proces. »Z roko v roki gre tudi opremljenost vojske - modernizacija Slovenske vojske, nova, sodobna oprema je zagotovo tisto, kar lahko pritegne mlade, da se bodo odločili za vojaški poklic.«

Ob tem pa se moramo tudi vprašati, kakšen je v prvi vrsti odnos naše družbe do Slovenske vojske, kakšna sta naše domoljubje in pripadnost domovini.

Prispevek na Delovem podkastu