Obisk državnega sekretarja Matevža Frangeža v Stuttgartu in Münchnu
Intenziven obisk slovenske delegacije v Baden-Württembergu in na Bavarskem je organiziral Generalni konzulat Republike Slovenije v Münchnu.
Slovenija je med redkimi državami, ki imajo močan presežek v trgovinski menjavi z Bavarsko, saj izvoz dosega 2,228 milijarde evrov, uvoz pa 1,128 milijarde evrov. Glede na leto 2021 je bila lani zabeležena skoraj 35-odstotna rast blagovne menjave med Bavarsko in Slovenijo.
Bavarski sledi zvezna dežela Baden-Württemberg s 3,36 milijarde evrov, kar predstavlja skoraj četrtino (23,3 odstotkov) celotne slovenske blagovne menjave z Nemčijo. Krepitev sodelovanja na področju avtomobilske industrije, novih tehnologij (umetne inteligence, nanotehnologije, biotehnologije in kvantne tehnologije), okoljskih tehnologij, digitalizacije in tudi turizma je zato v obojestranskem interesu.
V Stuttgartu se je udeležil konference Podonavska regija na prelomu časa in se s predstavniki nemške dežele Baden-Württemberg pogovarjal o sodelovanju slovenskega gospodarstva pri zeleni in digitalni transformaciji nemške industrije.
Na podonavski konferenci je aktivno sodeloval v panelni razpravi o zelenem prehodu, vrednostnih verigah, predvsem pa o med-regionalnem sodelovanju za uspešnejši razvoj podonavske regije. "Vstopili smo v čas največjih sprememb svetovnega gospodarstva v človeški zgodovini. To vidimo kot priložnost, da s svojimi inovativnimi rešitvami z globalnim dometom spremenimo slovenski razvojni model, da bo ta dosegal bistveno višjo dodano vrednost. Ključ za to so močna mednarodna partnerstva, okrepljene naložbe podjetij v inovacije in tehnologije ter dobra povezanost naših gospodarskih ekosistemov," je na konferenci povedal Frangež.
O krepitvi sodelovanja med Nemčijo in Slovenijo so predstavniki obeh držav spregovorili na bilateralnem srečanju. Državni sekretar Matevž Frangež se je sestal z dr. Patrickom Rappom, državnim sekretarjem na Ministrstvu za gospodarstvo, delo in turizem Baden-Württemberga, in Florianom Hasslerjem, državnim sekretarjem za politično koordinacijo in EU na državnem ministrstvu Baden-Württemberg.
Obisk Stuttgarta pa je izkoristil tudi za srečanje s predstavniki podjetja Porsche, da bolje spozna Porschejeve načrte z zeleno in digitalno transformacijo, pri tem pa skupaj z njimi identificira priložnosti za slovensko avtomobilsko industrijo.
Ob robu obiska v Baden-Württembergu se je državni sekretar Matevž Frangež, sicer pristojen tudi za turizem, srečal z vodstvom najstarejše nemške kobilarne Marbach. Ta je del svetovne Unescove dediščine in ima več kot 500-letno tradicijo delovanja. Z direktorico kobilarne dr. Astrid von Velsen-Zerweck je govoril o medsebojnem sodelovanju s Kobilarno Lipica, ki tudi med nemškimi poznavalci uživa velik ugled. Sogovorniki so identificirali več možnosti za sodelovanje pri skupnih projektih v okviru podonavske in alpske strategije.