Skoči do osrednje vsebine

Valicon: Slovenci najbolj zaupamo gasilcem, zaupanje v vojsko in poklic vojaka se zvišuje

Najnovejša raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo dvakrat letno pripravi agencija Valicon, kaže, da tako vojska kot poklic vojaka uživata visoko zaupanje, ki se je v primerjavi z lanskim oktobrom še povišalo. Poklic, ki mu Slovenci najbolj zaupajo, je še vedno gasilec, ravno tako civilna zaščita sodi med institucije, ki med prebivalci zbujajo največ zaupanja.

Na Ministrstvu za obrambo smo prepričani, da sta rast zaupanja in visoka podpora institucijam, kot sta civilna zaščita in vojska, plod dobrega dela v minulih mesecih in vlaganj v obrambni resor.

Slovenska vojska je lani poleti ob požarih na Krasu takoj priskočila na pomoč in zagotavljala tako pomoč pri gašenju iz zraka kot tudi logistično podporo, ob suši je s cisternami zagotavljala prevoz vode v slovensko Istro, takoj se je odzvala ob poplavah v Osilnici in Kostelu. S svojim delom so pripadniki in pripadnice pomagali pri izvedbi športnih tekmovanj, kot so svetovni pokal v biatlonu na Pokljuki in obe prireditvi v Planici, Nordijsko prvenstvo in Svetovni pokal v smučarskih skokih. Pomembno vlogo Slovenska vojska opravlja tudi ob zagotavljanju helikopterske nujne medicinske pomoči in gorskih nesrečah, kar se je pokazalo tudi ob nedavni nesreči na Mali Mojstrovki.

S sistematičnim pristopom k posodobitvi obrambnega sistema zagotavljamo več sredstev za obrambni resor in odgovarjamo na aktualne varnostne razmere v Evropi in svetu. To naslavlja tudi marca sprejeta Resolucija o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do 2040, ki predvideva ambicioznejše doseganje obrambnih izdatkov, saj naj bi raven dveh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) dosegli najpozneje do leta 2030. Za sodobno vojaško opremo in oborožitev za Slovensko vojsko nameravamo vsako leto nameniti vsaj 20 odstotkov skupnih obrambnih izdatkov, ob tem pa si prizadevati za vlaganja tudi v opremo za dvojno rabo in krepitev zmogljivosti Slovenske vojske, ki so lahko uporabljene v podporo sistemu zaščite in reševanja.

Sprejemamo številne ukrepe za kadrovsko popolnitev in na različne načine privabljamo mlade, med drugim s spremembami Zakona o službi v Slovenski vojski omogočamo zaposlitev tistim, ki nimajo končane srednje šole in bi jo radi končali ob delu. Zanimanje za služenje domovini raste, to se kaže tudi med številnimi dijaki in študenti, ki se vsako leto prijavijo na različne tabore za mlade. Prav zaradi velikega zanimanja smo letos odpravili omejitev števila prijavljenih in omogočili udeležbo na taborih vsem, ki imajo to željo.

Rezultati raziskave agencije Valicon Ogledalo Slovenije - pomlad2023.

Rezultati javnomnenjske raziskave tako ostajajo naša zaveza, da bomo še naprej krepili oba sistema v dobro vseh prebivalk in prebivalcev Slovenije.