Skoči do osrednje vsebine

Vlada podelila dve izjemni pokojnini za posebne zasluge na področju kulture

Vlada je na včerajšnji dopisni seji na predlog Ministrstva za kulturo izdala odločbi, s katerima se baletnemu solistu, koreografu, vodji ljubljanskega baleta, pedagogu in režiserju Janezu Mejaču ter pesniku, publicistu in uredniku Andreju Zlatku Brvarju s 1. marcem 2023 izjemno prizna in odmeri starostna pokojnina za posebne zasluge na področju kulture.

Janez Mejač, baletni solist, koreograf, vodja ljubljanskega baleta, pedagog in režiser, je prvič nastopil v baletu Danina (1951). Po uspešnem zaključku baletnega šolanja (1957) je bil nominiran za plesalca v baletih Triptihon in Naše ljubljeno mesto, od leta 1959 pa kot aspirant v baletih Pepelka, Othello, Dvoboj, Trnuljčica in drugih. Leta 1967 je postal priznani soloplesalec, tri leta kasneje je pridobi tudi prestižni umetniški naziv prvega solista ljubljanskega baleta. Leta 1975 je prejel nagrado Prešernovega sklada za vlogo Razuzdanca v baletu Razuzdančeva usoda. Kar dve desetletji je kot vrhunski umetnik vladal slovenski baletni umetnosti, ji daroval svojih izrednih 84 solističnih vlog, ki jih je oblikoval s 26 domačimi in tujimi koreografi. V okviru Slovenskega stalnega gledališča v Trstu je 20 let vodil baletno izobraževanje za mlade. Dva mandata v sezonah (1981–1984; 1995–1998) je deloval kot vodja ljubljanskega baleta ter skrbel za kakovost in mednarodni sloves slovenske baletne umetnosti. V študijskem letu 2001/2002 je na Akademiji za glasbo predaval odrski gib in zgodovinske plese. Med drugim je bil član komisij Ministrstva za kulturo in aktivni sodelavec v okviru Društva baletnih umetnikov Slovenije. Društvo baletnih umetnikov Slovenije mu je leta 2011 podelilo strokovno nagrado Lydie Wisiakove za življenjsko delo. Istega leta je prejel odlikovanje predsednika države Red za zasluge za njegov vsestranski prispevek k slovenski baletni in gledališki umetnosti. Leta 2018 je prejel Prešernovo nagrado za življenjsko delo.

Andrej Zlatko Brvar, pesnik, publicist in urednik, je doslej objavil šestnajst knjig poezije, tri knjige za otroke in mladino, zbirko publicistike, antologijo Slovenska pesem v prozi, Mariborsko knjigo (pesmi, zgodbe in pričevanja), izvedenih je bilo pet njegovih radijskih iger, v tujini sta izšli dve njegovi pesniški zbirki in več posameznih pesmi. Za svoje pesniško delo je leta 1989 prejel Kajuhovo nagrado, leta 1991 nagrado Prešernovega sklada in Glazerjevo listino ter leta 2015 Prešernovo nagrado za življenjsko delo. Bogato je zastopan v vseh novejših antologijah slovenske poezije doma in na tujem.