Skoči do osrednje vsebine

Ministrici Šinko in Stojmenova Duh o napredku projekta digitalizacije v kmetijstvu

Ministrici za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter za digitalno preobrazbo, Irena Šinko in dr. Emilija Stojmenova Duh, sta se danes sestali na drugem srečanju s študenti in mentorji štirih fakultet. Ti so jima predstavili napredek pri projektu Možnosti za digitalizacijo kmetij z mladimi gospodarji, kjer so zaključili raziskovalno fazo.
Ministrici Šinko in Stojmenova Duh sedita za mizo in posluša.

Ministrica Irena Šinko in ministrica za digitalno preobrazbo dr. Emilija Stojmenova duh. | Avtor: Ministry of Agriculture, Forestry and Food

1 / 3

Današnje srečanje skupine študentov in obeh ministric je sledil oktobrskemu prvemu spoznavnemu srečanju, na katerem so predstavili namen projekta, cilje, potrebne korake do zaključne faze ter pridobili usmeritve za začetek dela. Danes so predstavili raziskovalno fazo projekta, v katero je bilo vključenih 31 kmetij mladih prevzemnikov oz. kmetov, opravljenih je bilo tudi veliko obiskov različnih dogodkov in sejmov. Pri tem so prišli do velikega števila različnih informacij in podatkov s terena, o težavah, ovirah in drugih potrebah mladih na kmetijah. V razpravi so udeleženci med drugim ugotavljali, da so v raziskavi identificirali področja, ki hromijo slovensko kmetijstvo ter zaznali »nekaj orehov in tudi granitnih skal, ki bi jih bilo potrebno streti«.

Ministrica Irena Šinko je študente pohvalila za izjemno zavzetost študentov in zagon v tem projektu, ki bo dal pomembne usmeritve in podlage tudi za delo ministrstva v prihodnje. »Vaša predstavitev govori, da ste zaznali konkretne probleme, s katerimi se pri našem delu in aktivnostih soočamo tudi pri nas. Povezovanje, promocija in večja prodaja kakovostnih proizvodov doma je tisto sporočilo, ki ga moramo vsi slišati. Zato je pomembno, da tudi s pomočjo tega projekta začnemo probleme v kmetijstvu obračati v drugo smer. Za nas bodo usmeritve v okviru tega projekta pomembne tudi pri izvajanju in korekciji nove skupne kmetijske politike.«

Ministrica za digitalno preobrazbo dr. Emilija Stojmenova Duh je zbrane nagovorila: »Že sedaj se veselim naslednje faze projekta, ki bo vključeval rešitve izzivov oz. problemov, ki ste jih študenti tekom intervjujev s kmeti zaznali. Digitalizacija tukaj vsekakor igra pomembno vlogo. Prepogosto se jo omenja zgolj v okviru promocije, medtem ko je njen pomen veliko širši. Digitalizacija je ključna med drugim tudi pri obdelavi in smiselni uporabi različnih podatkov, prostorskem načrtovanju ali enostavnejšem soočanju z birokracijo. In tukaj smo zato, da vas pri tem podpremo.«

Študentom je bila v prvi – raziskovalni fazi v veliko pomoč tudi Zveza slovenske podeželske mladine, kjer imajo dobre informacije o mladih v kmetijstvu in vpogled v stanje na terenu. Na sestanku so predstavnice Zveze izpostavile zagrizenost študentov pri delu, med drugim pa so se tudi same nekaj naučile, tudi to, na kakšen način se da rešiti težave.

V nadaljevanju projekta bo sledil nabor nekaj ključnih problemov ter se usmerilo v iskanje rešitve. Ministrstvi bosta podprli projekt s potrebnimi dodatnimi informacijami in odgovori, ki bodo potrebni pri zaključni fazi projekta. Priprava projektov bo trajala do maja 2023, ko bodo študenti in profesorji na ponovnem skupnem srečanju predstavili sadove dela in jih povezali z ustreznimi deležniki, ki bodo lahko omogočili njihovo realizacijo. Projekt na Univerzi v Ljubljani v izvedbi štirih članic (Akademija za likovno umetnost, Fakulteta za elektrotehniko, Fakulteta za računalništvo in informatiko ter Ekonomska fakulteta) že več let zapored izvajajo multidisciplinarni predmet Interdisciplinarni projekti. Študenti v interdisciplinarnih zasedbah pod multidisciplinarnim mentorstvom rešujejo izzive iz industrije, za leto 2023 so si na fakultetah zadali izziv digitalne preobrazbe kmetijstva, identificirati najbolj pereče težave mladih prevzemnikov kmetij in najti ustrezne rešitve.