Skoči do osrednje vsebine

Lesni feniks finalist natečaja za navdihujoče projekte podeželja 2022

Slovenski projekt Lesni feniks, ki naslavlja ponovno uporabo odsluženega lesa, je bil izmed 111 prijavljenimi projekti iz 24 držav članic EU izbran v krog 24 finalistov evropskega natečaja Nagrade za navdihujoče projekte podeželja 2022 (Rural Inspiration Awards – RIA).

Natečaj, ki ga organizira Evropska mreža za razvoj podeželja ob sodelovanju nacionalnih mrež za podeželje, je razdeljen na pet kategorij. Zmagovalci iz vsake kategorije bodo razglašeni 6. oktobra letos na slovesnosti v Bruslju.

Uradna kandidatura projekta Lesni feniks na evropski natečaj Nagrade za navdihujoče projekte podeželja 2022

Uradna kandidatura projekta Lesni feniks na evropski natečaj Nagrade za navdihujoče projekte podeželja 2022 | Avtor: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Natečaj je že četrti po vrsti. Tokratna tema natečaja je »Mladi so prihodnost«, kar se navezuje tudi na letošnje evropsko leto mladih in dolgoročno vizijo podeželskih območij. Z natečajem želijo osvetliti pomen mladih pri gradnji bolj zelene, odporne, socialno vključujoče, inovativne in digitalne prihodnosti.

Zmagovalce iz štirih kategorij (zelena prihodnost, digitalna prihodnost, odporna prihodnost in socialno vključujoča prihodnost) bo izbrala komisija, zmagovalca v kategoriji za najbolj priljubljeno prakso pa bomo izbirali vsi mi kot evropska javnost, zatorej vas vabimo h glasovanju. Iz vsake naprave lahko glasujete samo enkrat na spletni strani RIA, glasovanje pa se izteče 4. oktobra 2022 ob 12. uri.

Slovenski finalist - Lesni feniks

Projekt Lesni feniks je komisija umestila med finaliste natečaja, potem ko je bilo v imenu Slovenije izbranih in prijavljenih na natečaj 8 nacionalnih kandidatov.

V okviru projekta Lokalne akcijske skupine (LAS) loškega pogorja Lesni feniks, ki je sofinanciran v okviru ukrepa LEADER (Program razvoja podeželja 2014–2020), so partnerji projekta naslovili potencial lesnih ostankov in odsluženega lesa. Razvili so rešitev ponovne uporabe, pri čemer so naslovili tudi potrebo lokalnega okolja pa potrebni urbani opremi, s katero so opremili sprehajalne poti, razgledne točke in priljubljeno naravno kopališče Pustotnik ob reki Poljanska Sora.

Vključeni so bili dijaki Srednje šole za lesarstvo – Šolskega centra Škofja Loka, ki so pripravili raziskavo o možnostih oblikovanja in izdelave izdelkov iz odsluženega lesa ter izvedli natečaj izdelkov. Podjetje M Sora, ki izdeluje lesena okna, je izvedlo analizo količin in lastnosti odsluženega lesa starih oken ter izdelali urbano opremo iz odsluženega lesa. V celotni proces je bila vključena tudi Občina Žiri kot bodoča lastnica izdelane urbane opreme. Za ozaveščanje javnosti o pomenu ponovne uporabe surovin so izvedli predavanja, delavnice in filmske projekcije, za kar je skrbela Razvojna agencija Sora. Vodilna partnerica Zadruga Lokatur pa je poskrbela za vodenje in koordinacijo ter vzpostavitev spletne strani projekta. Posnet je bil tudi predstavitveni video, ki predstavlja oživitev odsluženega lesa, iz katerega je možno narediti uporabno stvar.