Skoči do osrednje vsebine

»Mir je največja vrednota, kar jih lahko gojimo.«

Minister za obrambo Republike Slovenije Marjan Šarec je danes položil venec k spomeniku dr. Petru Držaju, padlim borcem in padlim zavezniškim častnikom v Češnjicah v Tuhinjski dolini. Na slovesnosti so se z minuto molka najprej spomnili v tem tednu preminulega pisatelja in velikega borca za mir Borisa Pahorja.

Kot je v začetku svojega slavnostnega nagovora dejal minister za obrambo Marjan Šarec, so vse slovesnosti v spomin padlim na Kamniškem živa priča grozot vojne, ki so se dogajale na tem območju. »Vsaka vojna je zlo,« je nadaljeval Šarec in dodal, da kdorkoli je kadarkoli doživel vojno, nikoli ne bo hujskal k novim spopadom. »Ne moremo si predstavljati, kako tisti, ki so bili težek boj, danes doživljajo grozote v Ukrajini.«

»Mir je največja vrednota, kar jih lahko gojimo,« je poudaril Šarec. »Danes smo lahko ponosni, da imamo Slovensko vojsko, ki se bo borila za Slovenijo in za mir.«

V nadaljevanju se je minister za obrambo spomnil tudi preminulega Franca Severja Frante, ki se je redno udeleževal slovesnosti v Češnjicah v Tuhinjski dolini. »Kljub temu da je bil v času vojne v prvih bojnih linijah, je Franc Sever Franta vedno poudarjal, da je treba gojiti mir, si prizadevati zanj, da ne bo nikoli več vojne,« je povedal obrambni minister, ki je v nadaljevanju poudaril, da so vse slovesnosti in simboli, kot so prapori in zvezde, opomnik, da mir nikoli ni zagotovljen za vedno. »Vsako leto nas sprašujejo, zakaj se spet dobivate, saj je vsako leto isto, nosite zvezde, prapore. Ali ni čas, da se s tem konča? Ne, nikakor ne. Kajti dogodki, ki jih doživjamo danes, nas opominjajo, da noben mir ni dobljen in zagotovljen za vedno.«

Minister Šarec je v svojem govoru opozoril tudi na to, da vojna v Ukrajini ni vojna ruskega naroda proti ukrajinskemu. »Nikoli ne smemo obtoževati naroda za tisto, kar se odločijo ljudje v toplih sobanah.«

Minister Šarec je s popotnico miru sklenil svoj govor. »Želimo si samo živeti v miru, svobodi, v sožitju z drugimi narodi. Biti domoljub ne pomeni biti nacionalist, ki vidi le svoj narod. Pravi domoljub je pripravljen narediti vse za svoj narod, tudi dati življenje, vendar spoštovati druge narode, njihovo kulturo in njihovo identiteto. Temu se reče sobivanje in prijateljstvo med narodi.«