Skoči do osrednje vsebine

Z eBOL smo razbremenili zavarovane osebe, zdravstvene time in delodajalce

Te dni miniva dve leti od uvedbe elektronskih bolniških listov eBOL, ki smo jih v začetku leta 2020 pripravili Ministrstvo za javno upravo (MJU), Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in izvajalci zdravstvenih storitev. EBOL nadomešča papirni bolniški list in omogoča, da v določenih primerih obisk zdravnika ni potreben.
Oseba na prenosniku na portalu SPOT vnaša podatke v elektronski bolniški list

Vnos podatkov v elektronski bolniški list eBOL | Avtor: Ministrstvo za javno upravo in Zavod za zdravstveno zavarovanje

Papirnega bolniškega lista ni treba več dostavljati delodajalcu, saj ima delodajalec dostop do pregleda izdanih elektronskih bolniških listov prek portala SPOT ali z avtomatskim prenosom v informacijski sistem za vodenje evidence delovnega časa, kadrovsko evidenco, obračun plač in/ali pripravo zahtevkov za refundacijo nadomestil plač.

Gre za bistveni prihranek na času, točnosti in hitrejšo obdelavo podatkov. Zaradi uvedbe eBOL se je poenostavila tudi oddaja vloge za refundacijo nadomestila plače.

S to storitvijo smo razbremenili približno 1300 timov družinske medicine in pediatrije, prek 120000 delodajalcev in več kot milijon zavarovanih oseb, ki so v letu 2021 bili vključeni v obravnavo prek 2 milijona bolniških listov.

Predviden prihranek zaradi uvedbe eBOL in brezpapirnega poslovanja je 11,5 milijona evrov na letni ravni (največ, to je 6 milijonov evrov, za delodajalce, sledijo delavci z 2,4 milijona evrov prihrankov).