Skoči do osrednje vsebine

Strokovni posvet za arhitekte in projektante o zelenem javnem naročanju

V četrtek, 4. novembra 2021, se je v dvorani Gospodarskega razstavišča Ljubljani v organizaciji Direktorata za lesarstvo in Lesarskega grozda in SPIRIT Slovenija odvil Strokovni posvet za arhitekte in projektante o zelenem javnem naročanju z vidika uporabe lesa.

Aktualna uredba o zelenem javnem naročanju, postavlja pred investitorje pa tudi arhitekte in projektante izzive, s kakšnimi materiali, konstrukcijami / sistemi in prijemi je možno zadostiti kriterijem najmanj 30 % deleža lesa v različnih javnih zgradbah, 80 % deleža lesa v stavbnem pohištvu in 55 % v protihrupnih cestnih ograjah. S strokovnim posvetom želimo ponuditi vsaj nekatere odgovore in rešitve podprte z izkušnjami ter primeri dobrih praks. Tovrstno znanje in izkušnje bodo v naslednjih letih vse bolj dragocene in iskane, saj je uredba del zakonodaje usmerjene v zmanjševanje našega vpliva na klimatske spremembe

»Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo smo si dolgo časa prizadevali, da bi bile v Uredbo o zelenem javnem naročanju ponovno uvrščene javne stavbe ter da bi se še razširila na druge predmete. Letos nam je to končno uspelo in je tako določen delež lesa ali lesnih tvoriv poleg v javnih stavbah obvezen tudi v stavbnem pohištvu in v protihrupnih cestnih ograjah,« je v pozdravnem nagovoru izpostavil državni sekretar Andrej Čuš.

Danilo Anton Ranc, generalni direktor Direktorata za lesarstvo pa dejal, da »vidimo trend vse pogostejšega odločanja za gradnjo zasebnih lesenih hiš, z doslednim izvajanjem Uredbe o zelenem javnem naročanju pa pričakujemo, da se bo povečala raba lesa tudi pri gradnji in prenovi javnih stavb. To bo pozitivno vplivalo na povečanje deleža doma predelanega lesa in posledično zmanjšanje izvoza nepredelane hlodovine, za kar si še posebej prizadevamo.«