Na svetovni razstavi o gospodarjenju Slovenije z gozdovi ter upravljanjem z divjadjo, ribištvom in biodiverziteto
Na svetovni lovski in naravovarstveni razstavi, ki od 25. septembra do 14. oktobra poteka v Budimpešti, se predstavlja tudi Slovenija. Na razstavnem prostoru se predstavlja celostno z ekosistemskim pristopom gospodarjenja z gozdom in upravljanja z divjadjo, zlasti preko lepot Slovenije in njenega neizmernega potenciala za zeleni turizem. Predstavlja se tudi lovska organiziranost, lovski turizem, ribištvo in zeleni turizem. Pri pripravi vsebin poleg ministrstva sodelujejo tudi Zavod za gozdove Slovenije, Zavod za ribištvo Slovenije, Lovska zveza Slovenije in Ribiška zveza Slovenije.
Otvoritev svetovne razstave je v soboto potekala v prisotnosti številnih tujih delegacij, ob nagovorih visokih predstavnikov Madžarske in mednarodnih institucij. Minister dr. Jože Podgoršek je na otvoritveni slovesnosti nagovoril udeležence. Poudaril je, da je trajnost človekovega razvoja možna samo, če le-ta ne uniči ekosistemov, od katerih so odvisni ljudje in živali. »Povečevanje oziroma ohranjanje biotske raznovrstnosti ostajata nalogi sedanjih in prihodnjih generacij. Verjamem, da smo v tem sporočilu enotni in da je potrebno, da v odgovor pričujočim podnebnih spremembam ohranimo prisotnost avtohtonih živalskih vrst ter njihovo kar se da neokrnjeno življenjsko okolje.«
V nedeljo je Slovenija organizirala »slovenski dan«, na katerem so se predstavili lovci, ribiči in gozdarji. Na slovesnem dogodku so udeležence nagovorili minister dr. Jože Podgoršek skupaj z madžarskim ministrom dr. Istvanom Nagyjem ter predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač in predsednik Ribiške zveze Slovenije dr. Miro Žaberl. Minister je v nagovoru poudaril, da se v Sloveniji zavedamo, da sta rastlinska in živalska komponenta gozda neločljivo povezana. »Ekosistemski pristop tako uresničujemo predvsem preko skupnih dolgoročnih načrtov gospodarjenja z gozdovi in upravljanja z divjadjo, kar je prikazano tudi na razstavnem prostoru«. Spomnil je tudi na slogan Slovenije, ki predseduje Svetu Evropske unije "Skupaj. Odporna. Evropa.", ki ga lahko prenesemo tudi na celotno upravljanje z naravnimi viri. »Vsi se srečujemo s podnebnimi spremembami, ujmami, invazivnimi tujerodnimi rastlinskimi in živalskimi vrstami. S skupnim prizadevanjem lahko zmanjšamo vpliv težav, da bosta lahko narava in okolje odpornejša na te težave«. Dogodek je bil pospremljen tudi s kulturnim programom, v katerem so nastopali Vlado Kolman s harmoniko, pevski zbor Lovske družine Škale ter Lovski rogisti iz Prekmurja.
Minister je obisk v Budimpešti izkoristil tudi za dvostranska srečanja. S hrvaško ministrico Marijo Vučkovič sta izmenjala poglede na aktualne vsebin, s poudarkom na pripravi strateških načrtov SKP, upravljanju z gozdovi in z divjadjo ter spopadanju s škodami v kmetijstvu. Na srečanju z madžarskim ministrom dr. Istvanom Nagyjem sta posebej izpostavila vsebine s področja preventivnih ukrepov pred afriško prašičjo kugo, Strategije EU o gozdovih ter pripravi Strateških načrtov SKP. S poljskim državnim sekretarjem ministrstva za podnebne spremembe in okolje, ki je pristojno tudi za gozdarstvo, je minister izmenjal poglede in stališča do Strategije EU za gozdove ter stanjem v obeh državah na področju divjih zveri in škodi, ki jo povzročajo v kmetijstvu oz. ogrožajo prebivalstvo. Minister se je srečal tudi srbskim državnim sekretarjem, pristojnim za gozdarstvom in lovstvo. V ospredju pogovora je bilo trajnostno upravljanje z divjadjo in gozdovi.