Predsednik vlade Janez Janša na slovesnosti ob 30. obletnici samostojne države Slovenije v organizaciji izseljenskega društva Slovenija v svetu
V govoru je predsednik vlade spregovoril o praznovanju 30. rojstnega dne slovenske države. "Spominjamo se dneva vseh dni, spominjamo se časov, ko je bilo vse na tehtnici, vendar smo uspeli." To je bil čas, ki je, kot je dejal premier, omogočal spremembe. "Vendar za Slovence to ni bilo prvič. Že pred tem so bili časi, ki so omogočali spremembe, pa se je odločilo napačno. Nekajkrat tudi tragično napačno in te rane še vedno zdravimo." Ob tem je dodal, da bi se pred 30 leti lahko zgodilo nekaj podobnega ter, da so bili ključni za to, da je Slovenija postala samostojna država prav Slovenci iz zamejstva in po svetu. "Misel na demokratično in svobodno Slovenijo je preživela zunaj meja socialistične države, saj je bila v Sloveniji čistka neizprosna." Do odločilnih korakov ne bi prišlo, če ne bi bilo Slovenije v zamejstvu in po svetu, za kar obstajajo tudi empirični dokazi. Pred 30. leti se je prvič sestal Svetovni slovenski kongres, slovenski rojaki po svetu so nadomestili slovensko diplomacijo, ki jo Slovenija pred 30 leti ni imela. Slovenija je imela takrat svojo zastavo, grb, kar je bilo nekaj novega za ves svet. Novinarji, ki so bili takrat v Sloveniji so na to gledali kot na folklorno-operetno dejanje. "Naši novi simboli so bili takrat navzven enako neprepoznavni kot država, ki je ni nihče priznal, razen sosednja Hrvaška še isti dan." Ob tem je dodal, da takrat nihče od tistih, ki so odločali, ni verjel, da bo Slovenija ostala samostojna država. To je bilo tudi tisto, kar je takratna opozicija načrtovala. To šibkost slovenskega glasu v svetu pa so takrat okrepili slovenski rojaki povsod po svetu. Takrat ni bilo rojaka, ki ne bi nekaj naredil za samostojno Slovenijo. Naklonjenost do Slovenje se je v enem tednu bistveno spremenila. Mladi fantje iz Argentine so spraševali, kje se lahko pridružijo slovenski Teritorialni obrambi. "Takrat smo bili celota, zato smo uspeli. Brez te pomoči bi bilo vse bistveno težje, kar je pogosto pozabljeno."
V nadaljevanju je poudaril, da je bila slovenska osamosvojitev zmes tisočih odločitev, ki jih je bilo treba sprejeti. Večina odločitev je bila pravih, kar se jasno vidi danes po 30 letih. "Slovenija je takrat, ko gre za narod, dihala enotno, zato smo uspeli." Do tega koraka ne bi prišli, če ne bi preživela misel, da smo narod, ki si želi svojo državo, ki ima svojo identiteto, ki ve kaj je in to tudi želi biti. Tega pa ne bi bilo brez rojakov, ki so gradili to misel izven meja, v zamejstvu in po svetu.
Predsednik vlade je ob tem dejal, da v teh časih teče razprava o prihodnosti Evrope, in spomnil, da je poljski predsednik vlade dejal, da brez krščanstva Poljske ne bi bilo več. Enako je rekel tudi predsednik madžarske vlade in kolegi iz držav, kjer je pravoslavna vera. Ob tem je dodal, da podobno lahko rečemo tudi za Slovenijo.
Poudaril je, da je Slovenija danes prepoznavna v svetu. Celotna Evropa in svet se je v zadnjih dveh dneh obarval v barve slovenske zastave. "Toliko o tem, kako nimamo nobenega ugleda." Kar se slabega govori o nas je, kot je ocenil premier, izvoženo iz Slovenije. V govoru je spomnil še na dogodek izpred 30 let. Ko je nadškof dr. Šuštar pred 30. leti blagoslovil lipo, je nekdo izklopil mikrofon in njegovega blagoslova ni bilo mogoče slišati. V petek je na državni proslavi nadškof msgr. Stanislav Zore blagoslovil lipo in blagoslov smo lahko vsi slišali. Po tridesetih letih se je zgodilo nekaj, kar je takrat pred leti manjkalo.
Predsednik vlade je slavnostni govor zaključil z besedami: "Bog živi Slovenijo!".