Začetek množičnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi še pred prazniki
Tako v Sloveniji kot v svetu stroka ni bila povsem enotna glede uporabnosti hitrih testov pri obvladovanju epidemije, predvsem v luči njihove zanesljivosti. Novembra je Evropska komisija izdala smernice, da so lahko hitri antigenski testi eden ključnih ukrepov za obvladovanje epidemije v družbi. Ministrstvo za zdravje na njihovi podlagi pristopilo k nakupu hitrih testov in vzpostavitvi mobilnih enot.
Testiranje s hitrimi antigenskimi testi se je za obvladovanje sivih con začelo na urgentnih centrih bolnišnic, nato smo z odredbo Ministrstva za zdravje testiranje s hitrimi antigenskimi testi začeli tudi pri vseh izvajalcih zdravstvene dejavnosti, kjer se je okužba pojavi ter kasneje še v domovih za starejše občane, kjer je širjenje okužbe v zadnjem času najbolj intenzivno. Minister za zdravje Tomaž Gantar je izpostavil tudi omejitve hitrih testov: »Pri uporabi hitrih antigenskih testov se moramo zavedati omejitev, ki jih imajo testi pri odkrivanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 v zgodnji fazi. Namreč, če hitri antigenski test danes ni pokazal prisotnosti okužbe, to ne pomeni, da bo rezultat testa jutri ali pojutrišnjem enak. Testiranje s hitrimi antigenskimi testi je potrebno obdobno ponoviti.« Minister je tudi opozoril, da je ne glede na omejitve, ki jih imajo hitri antigenski testi, pomembno, da vsi, ki imajo vsaj enega od simptomov pravočasno pridejo do rezultata testa in se v primeru, da je pozitiven, umaknejo iz družbe in ne širijo virusa v družbi. Tudi nekatera podjetja se samoiniciativno odločijo za testiranje svojih zaposlenih.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je odgovoril na novinarsko vprašanje glede razpisa za izbor najugodnejšega ponudnika za hitre antigenske teste, za dobavo v mesecu decembru in januarju: »Prvi razpis je bil neuspešno zaključen, povabili smo 39 ponudnikov, 19 jih je oddalo ponudbe, od tega jih je 13 oddalo vzorec, kar je bil obvezen del dokumentacije. Kriterijem je ustrezal le en vzorec, ki pa je imel višjo ceno od predvidene v razpisu. Razpis smo ponovili v petek, povabili smo več kot 40 ponudnikov. Rok za oddajo ponudb je danes, 15. decembra 2020, in upam, da bomo lahko v ponedeljek, 21. decembra 2020, začeli s testnim množičnim testiranjem s hitrimi antigenskimi testi v Ljubljani.«
Množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi v Ljubljani bo poskusno, saj se bo preverjalo, ali se vsi rezultati testov vnašajo v centralno bazo, ki jo vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje in ali dobro poteka avtomatsko obveščanje o rezultatih testov. Minister za zdravje Tomaž Gantar je ob tem povedal: »Potrebo bo imeti le zdravstveno izkaznico in bo prostovoljno.« V nadaljevanju je poudaril: »Po statistiki je okužen vsak 25 Slovenec in s hitrimi testi bomo lahko asimptomatske okužene umaknili iz družbe in preprečili širjenje virusa, kar je še posebej pomembno v predprazničnem času.«
Drugi del javnega razpisa za nakup hitrih antigenskih testov bo objavljen v drugi polovici decembra in bo predvidoma zaključen konec januarja ali v začetku februarja. Tudi v drugem razpisu se bo tako kot v prvem zahtevalo, da test že vsebuje potreben pufer v epruveti, saj to pomeni bistveno manjšo verjetnost napake ali kontaminacije oziroma da bi bil rezultat neustrezen. Minister je dodal: »Hitre antigenske teste bodo izvajali zdravstveni delavci, ki niso vsakodnevno vpeti v laboratorijsko delo, zato je potrebno zagotoviti čim bolj enostaven in hiter postopek testiranja.