Skoči do osrednje vsebine

Na ministrstvu ponovno opozarjamo, da je uspeh sprejetih ukrepov odvisen od spoštovanja oziroma izvajanja ukrepov

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da lahko zaradi dolgotrajne javnozdravstvene krize, ki jo predstavlja epidemija covid-19, prihaja do pandemske izčrpanosti. To pomeni, da prihaja do pomanjkanja motivacije za upoštevanje priporočenih samozaščitnih vedenj, kar pa lahko ogroža uspešnost ukrepov za zajezitev širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2.

Minister za zdravje Tomaž Gantar je že večkrat opozoril: »Sprejete ukrepe, omejitev gibanja in socialnih stikov ter osnovne zaščitne ukrepe je potrebno ponotranjiti. Le s sodelovanjem, kolektivno odgovornostjo, solidarnostjo in s spoštovanjem sočloveka bomo lahko zaščitili sebe, svojce, kolege v službi, zdravstvene delavce, gospodarstvo, šolstvo in druge. Samo skupaj bomo zmogli.«

Skladno s pričakovanji, ki jih je predstavila Svetovna zdravstvena organizacija in v želji, da bi lahko čim prej odprli šole, saj se vsi zavedamo pomena in nujnosti pouka v živo ter druženja z vrstniki ter nujnosti postopnega in nadzorovanega sproščanja vseh dejavnosti za okrevanje gospodarstva, je minister za zdravje Tomaž Gantar ločeno nagovoril župane, ravnatelje osnovnih in srednjih šol, rektorje univerz in predstavnike delodajalcev. Posebej jih je prosil, da tudi sami nagovorijo občane, šolarje, dijake, študente in delodajalce: »Na Ministrstvu za zdravje si prizadevamo za zajezitev širjenja novega koronavirusa, zato je Vlada Republike Slovenije za zaščito zdravja ljudi in ohranitev delujočega zdravstvenega sistema sprejela dodatne ukrepe. Sprejeti ukrepi so nujni za obvladovanje drugega vala epidemije, da bomo ustavili rast širjenja okužb in se lahko hitreje vrnili v relativno normalno življenje in lažje gospodarsko okrevanje. Verjamem, čemur pritrjuje stroka in tudi dobre prakse iz tujine, zato vas prosimo, da v svojih skupinah še dodatno pojasnite pomen in nujnost izvajanja samozaščitnih ukrepov.«